Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Антон Тонев

Увеличението на средствата за здравеопазване винаги е добра новина

Проектът на бюджет на НЗОК за 2024 г. предвижда общо от приходи и трансфери 8 163 353 100 лева

| Интервю
Д-р Антон Тонев
Снимка: Личен архив

"Ние можем да говорим за реформи и да предлагаме различни промени в закони и наредби, но за да може всяка една реформа да е жива и да е възможна, тя трябва да бъде подсигурена или финансово подплатена."

Това казва в интервю за БНР доц. д-р Антон Тонев, съветник на министъра на здравеопазването и бивш председател на комисията по здравеопазване в НС.

По думите му увеличението на средствата винаги е добра новина, който и да е гражданин на нашата страна да попитаме, той би отговорил по сходен начин. Вече имаме такива подсигурени средства, благодарение на Министерство на финансите и на управителя на НЗОК, които са успели да договорят тези цифри. Бюджетът вече е утвърден и от Надзорния съвет на НЗОК. Предстои минаване през МС и да бъде гласуван следващия месец от Народното събрание.

"Това е първата стъпка и една много добра основа, върху която ние да започнем да обсъждаме различни политики и промени в закони и наредби, с които да реформираме нашата здравна система", казва той.

И допълва, че тя е застинала около 2010 – 2012 г. и оттогава единственото нещо, което се променя, е с малки стъпки увеличение на средствата, които разполагаме в тази система. Повече средства ще се насочват в извънболничната помощ. Изнасянето на част от тези процедури е те да станат по-достъпни. Всички образни изследвания, които правим и заради които влизаме в болница, биха могли да се изнесат в доболничната помощ.

"Личните лекари са един от най-натоварените етажи на нашата здравна пирамида. И ние много внимателно трябва да поставяме допълнителни условия и задължения, защото много често тези задължения сякаш остават за утре или за следващата седмица“, твърди доц. Тонев.

Профилактика и скринингови изследвания са продукти, които се предлагат на здрави хора. Само по този начин могат да се проследят някои от тежките заболявания и те да бъдат доста по-бързо лекувани. 

Престои да бъде въведен "профилактичен календар" по който се работи в момента и той ще бъде част от електронното пациентско досие.

В заключение доц. д-р Тонев коментира, че средствата, които заложени в Бюджет 2024 за болнична помощ, ще се увеличават с около 16% през 2024 г., при личните лекари ще бъдат 24% и извънболничната помощ – 21%.

Чуйте подробности в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36