Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Антон Тонев

Увеличението на средствата за здравеопазване винаги е добра новина

Проектът на бюджет на НЗОК за 2024 г. предвижда общо от приходи и трансфери 8 163 353 100 лева

| Интервю
Д-р Антон Тонев
Снимка: Личен архив

"Ние можем да говорим за реформи и да предлагаме различни промени в закони и наредби, но за да може всяка една реформа да е жива и да е възможна, тя трябва да бъде подсигурена или финансово подплатена."

Това казва в интервю за БНР доц. д-р Антон Тонев, съветник на министъра на здравеопазването и бивш председател на комисията по здравеопазване в НС.

По думите му увеличението на средствата винаги е добра новина, който и да е гражданин на нашата страна да попитаме, той би отговорил по сходен начин. Вече имаме такива подсигурени средства, благодарение на Министерство на финансите и на управителя на НЗОК, които са успели да договорят тези цифри. Бюджетът вече е утвърден и от Надзорния съвет на НЗОК. Предстои минаване през МС и да бъде гласуван следващия месец от Народното събрание.

"Това е първата стъпка и една много добра основа, върху която ние да започнем да обсъждаме различни политики и промени в закони и наредби, с които да реформираме нашата здравна система", казва той.

И допълва, че тя е застинала около 2010 – 2012 г. и оттогава единственото нещо, което се променя, е с малки стъпки увеличение на средствата, които разполагаме в тази система. Повече средства ще се насочват в извънболничната помощ. Изнасянето на част от тези процедури е те да станат по-достъпни. Всички образни изследвания, които правим и заради които влизаме в болница, биха могли да се изнесат в доболничната помощ.

"Личните лекари са един от най-натоварените етажи на нашата здравна пирамида. И ние много внимателно трябва да поставяме допълнителни условия и задължения, защото много често тези задължения сякаш остават за утре или за следващата седмица“, твърди доц. Тонев.

Профилактика и скринингови изследвания са продукти, които се предлагат на здрави хора. Само по този начин могат да се проследят някои от тежките заболявания и те да бъдат доста по-бързо лекувани. 

Престои да бъде въведен "профилактичен календар" по който се работи в момента и той ще бъде част от електронното пациентско досие.

В заключение доц. д-р Тонев коментира, че средствата, които заложени в Бюджет 2024 за болнична помощ, ще се увеличават с около 16% през 2024 г., при личните лекари ще бъдат 24% и извънболничната помощ – 21%.

Чуйте подробности в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова непрекъснато..

обновено на 24.07.24 в 12:20
Остров Света Анастасия

Остров Света Анастасия – където човек първо се моли

Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров , управител на остров Света Анастасия . Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на..

публикувано на 24.07.24 в 11:22