Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Праворазбраният цивилизатор

Флейтистът горе, вторият отдясно, е Добри Войников. Оркестърът е създаден от Михай Шафран.
Снимка: Wikipedia

Само за 45 години живот Добри Войников прави много за театъра, музиката, църковната еманципация и еманципацията на българките, за историята, журналистиката, националното ни дело.

На 22 ноември 1833 г. (по стар стил) се ражда човекът, чиято сатира "Криворазбраната цивилизация" ни усмихва и днес. Панагюрката Райна Попгеоргиева пък получава името Райна княгиня от една друга негова пиеса – "Райна Княгиня".

Какво е мястото на Войников в пантеона на светлите ни глави – кои са явните и неявните му заслуги – разговаряме с професор Ваня Добрева, с д-р Ивета Рашева, с главния уредник на музея "Добри Войников" в Шумен – Мюргян Садък.

Проф. Ваня Добрева разказва, че Войников създава не само българската драма, но и българския театър като цяло, че името и делото му се проследяват по сетне през такива имена като Иван Вазов, Ст. Л. Костов, та чак до Станислав Стратиев.

Ивета Рашева пояснява как по причудлив начин Райна Попгеоргиева получава името Райна Княгиня, и как това повлиява на съдбата ѝ – и в славен, но и по трагичен начин. Мюргян Садък пък описва дома на Войников в Шумен и очертава личността на този наш възрожденец според нейното усещане за него.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киното като портал към различни светове

"Следва изпълнението на Жана Янева!…", но, докато звучи в главата на зрителите красивият глас на Мария Илиева, която дава живот на думите на Дамян Дамянов и на всеки му, се иска да остане тази нощ, всъщност виждаме нея – високата, руса актриса, с която киното в действителност е портал към различни светове.  Стефания Кочева се занимава с театър от..

публикувано на 29.12.24 в 09:15
Калина Станева, Станислав Дончев и Теодора Стоилова-Дончева

Теодора и Станислав Дончеви – едно киносемейство в Международния ден на киното

Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..

публикувано на 28.12.24 в 13:48
Изложба „Тихи речи“ на Полин Бодри и Ренате Лоренц в галерия „Структура“

"Тихи речи" в галерия "Структура"

Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..

публикувано на 28.12.24 в 12:35
Борис Христов

Неподозираният Борис

В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..

публикувано на 28.12.24 в 08:35
Стефан Димитров

Стефан Димитров: За любовта и добрите същества

До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..

публикувано на 27.12.24 в 15:50