Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на Франсоа Вийон във филма "Немилосърдната красавица"

Филмът разкрива връзката на средновековния поет с богомилството и България

Българският игрален филм "Немилосърдната красавица" се радва на голямо международно признание и донесе 55 награди на независимата продукция преди премиерата на 8 декември в България.

Филмът на режисьора Николай Богомилов (Тимотео) е създаден през 2023 година и показва с избора на сценичните си локации природните и исторически богатства на страната ни.


"Немилосърдната красавица"е увлекателно, емоционално динамично и високохудожествено историческо кино с множество препратки към вечни теми, особено актуални и в днешно време.

Продукцията разказва част от историята на средновековния поет Франсоа Вийон и представя неговата противоречива личност в различна светлина от общоприетите представи. Главният герой е събирателен образ наВийон, а също и на поета Ален Шартие и религиозния проповедник Джироламо Савонарола.

Николай Богомилов създава филма след дългогодишно независимо проучване с руския историк и писател Фаина Гримберг, което доказва, че Франсоа Вийон е бил последовател на богомилството и неговите корени са в България.


Фаина Гримберг издава книгата "Франсоа Вийон като огледало н западноевропейските българи", която се представя на научна конференция в Москва през 2014 година в присъствието на учени от Сорбоната и цяла Европа. Проучването разобличава почти 600-годишния мит, че Франсоа Вийон е гуляйджия и разбойник. Според изследването средновековният поет е бил високо интелектуален и силно религиозен човек, който заради катарските си убеждения, които е отстоявал смело и до края на своя трагичен живот, е заклеймен от официалната църква. Той е въвлечен в измислен съдебен процес, изтезаван и в крайна сметка убит.


Името на филма е вдъхновено от поемата "Немилосърдната красавица" на Ален Шартие, а любовната нишка е авторска интерпретация на легендата за отношенията между него и кралица Маргарет Стюарт.

Историческият сюжет е преплетен с магията на притчи и приказни светове, които дават одухотворяващо визуално послание.


Сценаристи са Николай Богомилов (Тимотео) и Винсент Моли, режисьор е Николай Богомилов, оператор Емил Топузов. Завладяваща е и музиката към продукцията, която се превръща в неотделим от действието персонаж.Тя включва произведения на Гия Канчели, Йоханес Брамс, Йохан Себастиан Бах, Янис Ксенакис. Ролите са поверени на български и френски актьори, чиито лица и осанка кореспондират с епохата - Винсент Моли, Баярма Баярма, Нели Дренска, Борис Григоров, Адриана Димова, Микаел Рабу и др.

Филмът е продукция на българската компания "Ергана филмс продакшън" – Ангел Ставрев, Марика Тошева и Николай Богомилов.

Снимки и видео: "Ергана филмс продакшън"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05
Ивайло Иванов

Сборник в памет на поета Ивайло Иванов

Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..

публикувано на 10.01.25 в 08:15

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40