Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Радева и нейната хранилка за птици

| Интервю
Милена Радева
Снимка: Личен архив - Милена Радева

Милена Радева е автор и илюстратор, тя е организатор на Биенале на илюстрацията и създател на издателство "Българска илюстрация".

В ефира на "Terra култура" тя разказва за първата си самостоятелна книга "Птиците на моята хранилка". Това е практическо ръководство за начинаещи орнитолози, което включва 38 вида птици, които все още можем да срещнем на любителските хранилки в градска и полуградска среда.

"Тези почти 40 вида птици можем да срещнем на хранилката ни, но в градовете и населените места около нас ще бъдат още безброй много птици и животни, които живеят редом с нас, колкото и да не ги забелязваме понякога", казва тя.

Описание на даден вид птица запознава читателя с най-разпознаваемите им отличителни белези, традиционни местообитания, любима храна и щрихи на характера им, както и е придружено от живи научни илюстрации.

По думите на авторката книгата е написана по много достъпен начин и е много богато илюстрирана. В нея има над 80 илюстрации на животни и птици, както и на хранилки и подхранки.

"Читателите могат да разберат как да се грижат за птиците, които са диви животни в случая. Как може да си бъдат полезни и как могат да ги различават, и как могат да се научат да си комуникират с тях. И как самите хора да се научат да се любуват на самата природа, било то и през преградата на прозореца, ако си сложил хранилката наблизо", казва тя.

И допълва, че през една зима започва да наблюдава птиците, които са се навъртали около кучешката и котешката храна, която авторката е държала навън. Така се поражда любопитството ѝ към птиците. А пандемията е причината тя да започне да рисува птиците от нейната хранилка реално.

В края на книгата има и читателски дневник за начинаещи откриватели-орнитолози, които да записват своите наблюдения. За тяхно улеснение изданието е придружено с хранилка, която да сглобят сами стъпка по стъпка.

Милена Радева съветва да се поставят белени или небелени слънчогледови семки, но без да са печени. Тя отбеляза, че илюстрациите в книгата са натуроподобни с научна цел, като това са птиците, които можем да видим в природата. 

Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50