Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Дунчев: Институциите не се променят заради вътрешна съпротива

| обновено на 01.12.23 в 11:13
Александър Дунчев
Снимка: БНР - Ани Петрова

Природозащитникът и експерт от организацията "Зелени закони" Александър Дунчев, сподели своите гледни точки и разкри актуалните предизвикателства в областта на природозащитата и екологичната политика в България по време на интервю за предаването "Нашият ден".

Една от най-големите теми, коментирана от Дунчев, се отнася до планираната продажба на земеделски земи. Той предупреди за ясните индикации, че този процес може да бъде манипулиран от влиятелни личности, което представлява сериозна заплаха за земеделските площи и биоразнообразието в страната.

"Тези дни имахме голям проблем с планираната продажба на земеделски земи с оглед на ясните индикации, че някъде отзад стои някой голям корпулентен човек, който иска тази продажба", посочва той.

Вторият важен въпрос, засегнат по време на интервюто, бе борбата срещу предложени промени в Закона за Черноморското крайбрежие. Александър Дунчев информира, че успяха да постигнат поне обещание за спиране на тези изменения в Народното събрание. Тази тема остава актуална и събира голям обществен интерес.

Един от най-наболелите въпроси, по които Дунчев също разкри информация, е свързан с горските заменки. Според него, те успяват да убедят Европейската комисия, че държавата няма да може да си върне незаконната държавна помощ от тези заменки. 

"Стигнали сме дотам, че успяхме да убедим Европейската комисия във всички тези фалшификации. Успяхме да я убедим, че по съдебен ред държавата няма никакъв шанс си върне незаконната държавна помощ от заменките“, казва той.

"Добре, че държавата губи делата в съда, защото иначе щяха да бъдат узаконени кражбите на тези 1 млрд. лева от държавата и обществото, срещу смешни суми заменителите щяха да узаконят тези прекрасни гори по Черноморието и планините. В момента Европейската комисия е завела иск срещу България, защото тя разбра, че България се опитва да я поизлъже с фалшивите пазарни оценки на имотите и със съдебните дела, които се водят и се протакат вече 10 години, а срокът за прибиране на тези помощи по решение на ЕК от 2014 г. беше само една година", казва още той и подчертава:

"Вече има 9 години неизпълнение. ЕК загуби до такава степен търпение, че в момента е изискала от Европейския съд да осъди България заради забавянето на изпълнението на решението и да накара България направо да разтрогва тези заменки на гори".

В предаването Дунчев подчерта важността на прозрачността в дейността на администрацията и разкриването на всички зависимости, които могат да блокират промяната. Той подчерта ролята на гражданското общество и независимите медии като надежда за развитието на България, особено когато политическите структури са под влияние на зависимости и блокажи.

Интервюто с природозащитника Александър Дунчев разкри важни и актуални теми, свързани с опазването на околната среда и екологичната устойчивост в България.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45
Нина Цанева и Илияна Шмателка

Илияна Шмателка: За живота и бизнеса на границата между две вселени

Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..

публикувано на 14.01.25 в 10:46
Ски писта във Велинград

Ирена Георгиева: Туризмът ражда мечти

В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..

публикувано на 14.01.25 в 09:37

Нов младежки хъб за предприемачество, гражданска и медийна грамотност

Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..

публикувано на 14.01.25 в 09:10