Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирела Иванова ще води дискусия за новата българска поезия

Започна 50-ият Софийски международен панаир на книгата

| обновено на 05.12.23 в 12:58 | Интервю
Мирела Иванова
Снимка: Ани Петрова

От 5 до 10 декември 2023 г. Национален дворец на културата (НДК) в София ще бъде домакин на 50-ото издание на Софийския международен панаир на книгата. Този забележителен книжен форум, организиран от Асоциация "Българска книга", се превръща в най-мащабното и значимо събитие за литературната общност у нас.

С близо 170 участващи издателства, събитието предлага на посетителите страхотна възможност да се запознаят с най-новите и популярни заглавия за всички възрасти. Те ще могат да избират сред повече от 100 000 заглавия, представени на щандовете на издателствата. Мотото на тазгодишния юбилеен панаир е "Създаваме истории. Създаваме история".

В интервю за предаването "Нашият ден", поетът, преводач и драматург Мирела Иванова сподели своя опит и впечатления от Софийския панаир на книгата. Тя подчерта значението на демократичността на форума и богатството на представените книги, което прави събитието уникално. 

Според нея то наистина става апотеоз на литературата в края на всяка година, като привлича както автори, така и читатели от цял свят. Мирела Иванова сподели още, че утре ще води дискусия за новата българска поезия.  В нея ще вземат участие нови български поети като Ана Лазарова, Георги Гаврилов, Красимир Нейков и Преслава Кунева. Този диалог ще позволи на участниците да обсъдят различни аспекти на съвременната поезия и литературните тенденции. Сред интересните заглавия от съвременни български автори Иванова спомена книгата на Катя Димитрова ''Плач по всички жени преди мен'' и тази на Ина Иванова – "Нещата, за които мълчим". 

Надяваме се, че този момент ще бъде още една стъпка към по-ярко и вълнуващо бъдеще за литературата в България и по света.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на поетическата симфония на Роберт Леви

"Това е пълноводна литературна река с определено течение. Тя е своеобразна симфония в стихове, родена в София, на "Кристал", край Рейн, Майн, Дунав, обогатена от ерудиция и всекидневие", пише редакторът Стефан Иванов на най-новата стихосбирка "Симфония Рейн – Майн – Дунав" на Роберт Леви. Утре (10 септември) на Алеята на книгата в София, а в сряда..

публикувано на 09.09.24 в 17:40

Изложба на Юдит Рита Рабоцки

"Женска природа" се нарича изложбата на скулпторката Юдит Рита Рабоцки, която се открива на 10 септември на две места: галерия "Васка Емануилова" и Институт "Лист" - София. Ето и част от анонса за нея: "Седем тела, изработени от рециклиран материал, постепенно навлизат сред керамичните фигури от постоянната експозиция на Васка Емануилова. В..

публикувано на 09.09.24 в 16:25

Списание ЛИК беше представено на "Аполония"

Събитието беше в рамките на формата "Цената на успеха". Генералният директор на БТА Кирил Вълчев анонсира темите на предстоящите в броеве. Септемврийският ще е посветен на 110-ата година от рождението на Борис Христов, през октомври – на 155 години от създаването на БАН, ноемврийският на фестивала "Синелибри" по повод 10-ата година от..

публикувано на 09.09.24 в 15:50

Галерия "Възраждане" улавя щастието вече 29 години

 "Ловец на щастие" е самостоятелна изложба на художничката Силвия Павлова в пловдивската галерия "Възраждане" , която вече 29 години улавя щастието от досега с доброто изкуство. В "Terra Култура" празнуваме заедно с галеристката и поетеса Краси Алексиева  с един разговор за непрестанното търсене на красивото. За 29 години пловдивската..

публикувано на 09.09.24 в 12:36
Кадър от

Забраненото лице на комунистическото общество

Оправяме се към старите филмови ленти, където архивите са живи. "Terra Култура" припомня на своите слушатели филма "Животът си тече тихо" – емблематичен пример за цензура в българското кино от периода на социалистическия режим. Оригиналното заглавие на лентата от 1957 година е "Партизани". Режисьорите Бинка Желязкова и Христо Ганев споделят..

публикувано на 09.09.24 в 11:54