Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Динозаврите отблизо

Властелините на Земята отпреди 65 милиона години са героите в изложбата научна илюстрация на Владимир Николов. "Динозаврите отблизо" включва отпечатъци на подбрана извадка от оригинални картини, създавани в десетгодишен период.

Картините са фокусирани или върху детайлния портрет на определено животно, или разкриват сцени от живота на динозаврите и техните съвременници, позовавайки се на съвременните научни хипотези и наличните палеонтологични данни.

"За всички творби съм се постарал в най-добрите традиции на научната илюстрация и палеоарта да спазвам фосилните данни и съвременните виждания на палеонтолозите за тези загадъчни същества, споделя Владимир Николов.

Колкото и странно да звучи отстрани, ние разполагаме с достатъчно информация за динозаврите, за да възстановим техния външен вид, по-трудно е с растенията - от тях имаме запазени само фрагменти и е трудно да навържем разпилените останки към едно и също растение, затова, рисувайки, понякога ни се налага да правим известни обобщения.

Динозаврите със сигурност са имали сложно поведение и благодарение на съхранените остатъци ние разбираме дали са живяли на групи или поотделно, имаме фосилизирани гнезда, така че познаваме някои аспекти на размножаването им, за някои дори знаем, че са се грижили за малките си. Имаме нелоша представа за социалния и личния им живот."

Изложбата ще бъде отворена от 13 декември 2023 г. до 15 януари 2024 г., всеки делничен ден в сградата на "Карол" на ул. Златовръх № 1. Тя се организира от фондация "Карол Знание" и Националния природонаучен музей при БАН.

На откриването ще можете да си купите с автограф книгата на д-р Николов "Песента на титаните: история за динозаври", първата по рода си научнопопулярна книга на палеонтологична тема за търсенето на динозаври в България и за работата на българските палеонтолози на терен.

Снимки: ФС на Владимир Николов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40
доц. д-р Станимир Колев и Ани Костова

Доц. Станимир Колев: Работим по проект за синтезиране на кислород на Марс

Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите.  "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..

публикувано на 04.11.24 в 10:10