Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 521

Рицарски сънища в близък план

Олег Ковачев (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 521 "Трамвай по желание" среща своята публика с актьора, режисьор, оператор и сценарист Олег Ковачев.

Заедно с останалите изпробвани средства, 100-годишнината на Апостол Карамитев роди и филм – документалната лента "Апостол – силата на духа", дело на сина на легендата Момчил Карамитев и неговия екранен племенник Олег Ковачев. Юбилеят на големия актьор "Трамвай по желание" отбелязва със своя трилогия "Векът на Апостол", а сега фокусът пада върху знаменития още от детските си години Олег Ковачев.

Главната роля в христоматийната лента "Рицар без броня" Олег изиграва, когато е на 10 години. Сценарият на Валери Петров, режисурата на Борислав Шаралиев, завладяващото присъствие на Апостол Карамитев и искреното превъплъщение на малкия Олег проправят пътеката за цяло направление в българското киноизкуство – детското кино, в което често припознават себе си и родителите.

Запленено от образа на Ваньо в "Рицар без броня", родното кино експлоатира усърдно таланта на малкия Олег в още пет продукции, сред които "Най-дългата нощ", "На всеки километър", "Най-добрият човек, когото познавам".

Години по-късно ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" удостоява порасналия Олег с диплома по специалността "Операторско майсторство" и младежът поема по пътя си в различни киностудии. Като оператор той заснема над 25 документални филма, а като режисьор, сценарист и оператор сътворява общо над 50 ленти: “Балада за Гунди”, “Миг бяла светлина”, “Фонтанки”, “Бисери”, “Общежитие”, “Душата” и много други. Работата му е оценена с филмови награди в Италия, Финландия, Полша, Русия, Франция.

С "Незавършен разговор с Калата" Олег влиза в необикновения свят на великия Георги Калоянчев, а в “Киното срещу властта” осветява арестуваните филми на непокорното българско кино във времената на социализма.

Олег Ковачев е син на прочутия български кинодокументалист Христо Ковачев, за когото друга знаменитост, Рангел Вълчанов, направи документалното признание "Професия документалист".

Снимка – Ани Маринова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50