Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 521

Рицарски сънища в близък план

Олег Ковачев (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 521 "Трамвай по желание" среща своята публика с актьора, режисьор, оператор и сценарист Олег Ковачев.

Заедно с останалите изпробвани средства, 100-годишнината на Апостол Карамитев роди и филм – документалната лента "Апостол – силата на духа", дело на сина на легендата Момчил Карамитев и неговия екранен племенник Олег Ковачев. Юбилеят на големия актьор "Трамвай по желание" отбелязва със своя трилогия "Векът на Апостол", а сега фокусът пада върху знаменития още от детските си години Олег Ковачев.

Главната роля в христоматийната лента "Рицар без броня" Олег изиграва, когато е на 10 години. Сценарият на Валери Петров, режисурата на Борислав Шаралиев, завладяващото присъствие на Апостол Карамитев и искреното превъплъщение на малкия Олег проправят пътеката за цяло направление в българското киноизкуство – детското кино, в което често припознават себе си и родителите.

Запленено от образа на Ваньо в "Рицар без броня", родното кино експлоатира усърдно таланта на малкия Олег в още пет продукции, сред които "Най-дългата нощ", "На всеки километър", "Най-добрият човек, когото познавам".

Години по-късно ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" удостоява порасналия Олег с диплома по специалността "Операторско майсторство" и младежът поема по пътя си в различни киностудии. Като оператор той заснема над 25 документални филма, а като режисьор, сценарист и оператор сътворява общо над 50 ленти: “Балада за Гунди”, “Миг бяла светлина”, “Фонтанки”, “Бисери”, “Общежитие”, “Душата” и много други. Работата му е оценена с филмови награди в Италия, Финландия, Полша, Русия, Франция.

С "Незавършен разговор с Калата" Олег влиза в необикновения свят на великия Георги Калоянчев, а в “Киното срещу властта” осветява арестуваните филми на непокорното българско кино във времената на социализма.

Олег Ковачев е син на прочутия български кинодокументалист Христо Ковачев, за когото друга знаменитост, Рангел Вълчанов, направи документалното признание "Професия документалист".

Снимка – Ани Маринова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва 33-тият международен Варна джаз фест

Тази вечер в Археологическия музей на Варна се открива 33-тият международен джаз фестивал "Варненско лято", който тази година е тридневен.  В програмата му са включени участия на Ари Ерев Трио от Израел и България, Джовани Томазо Квартет от Италия, звездната група Frantik Zen от Англия България, Ава трио от Нидерландия, The Story Tailors от..

публикувано на 30.07.24 в 16:44

"Слуховият рог", или как се превежда апокалиптичен роман за възрастни

Сюрреалистичен и възхитително чудноват "Слуховият рог" е апокалиптичен роман, който ни отвежда в мистериозен старчески дом. Главната героиня, енергичната 92-годишна Мариан, е отведена там от своето нетърпеливо семейство. В този странен свят тя се сблъсква с необичайни ритуали, палави монахини, левитиращи абатиси, звероподобни хора и човекоподобни..

обновено на 30.07.24 в 10:58
Теодора Милева и водещата на предаването - Мария Мира Христова.

Между Виена и София, или какво е да си режисьор на 18

В рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Терра Култура" говорихме за живота между Виена и София и за срещата със създателката на българския подкаст за култура и изкуство извън България ArtPath - Теодора Милева. В разговора бе разгледана и работата на младата режисьорка на късометражни филми за Димитър Димов и Яна Язова. "Без минало няма..

обновено на 29.07.24 в 14:43

"Летни импресии": Даян Грант и "културният код" на България и Франция

В рубриката "Културен код" на предаването "Тerrа Култура" разгледахме изложбата "Летни импресии" на дизайнерката и художничка Даян Грант в галерия "Икар". Освен това обсъдихме културния код на България и Франция в контекста на опазването на световното културно наследство. Впечатляващата изложба на Даян Грант включва 20 абстрактни пейзажа, 11 рисунки и..

обновено на 29.07.24 в 13:22
Жени Михайлова, Димитър Стойнов, Антонио Таркуинио

Дни на италианската култура в Двореца - Балчик до края на юли

Продължава Седмицата на италианската култура (21-30 юли) в Държавен културен институт Културен център "Двореца" – Балчик, която се откри за седма поредна година. Началото бе дадено в Каменната зала на Двореца с изложбата "Операта – културно наследство на човечеството", тя съдържа колекция от творби живопис на редица известни италиански майстори,..

публикувано на 29.07.24 в 13:06