На днешната дата през 1881 година в прекрасния град Пловдив се случва нещо историческо и значимо за българската култура – създава се първият професионален театър в България. Той носи името на Николай Масалитинов, артист и режисьор, смятан за родоначалник на съвременната театрална школа в нашата страна. През годините театърът става символ на изяществото и културното богатство на Пловдив.
За почит към този важен момент в историята на българския театър и за предстоящото представяне на книгата "Пловдивска театрална хроника", която събира спомените на един от първите актьори и изследователи на зараждането на театъра в Пловдив, Георги Миятев, проведохме разговор в предаването "Нашият ден" с драматурга Александър Секулов.
В интервюто Секулов сподели, че последните години Пловдивският театър прави огромни усилия, за да поддържа и разширява театралната памет. Създава се първият театрален музей, който е достъпен за посещение, особено за ученици, които показват голям интерес към българската театрална история.
От разказа му става ясно, че създаването на първия професионален театър в България е било необичайно и несравнимо с историята на театралните институции в други държави. "Обикновено театрите се създават от богати хора, управляващи или крале", казва той. В случая на Пловдивския театър, той бива основан три години след Освобождението на България, от хора от града, които решават, че първото нещо, което следва да направят, е да създадат театър. Театърът в Пловдив се ражда от страстта и предаността на хората към изкуството, и то е нещо, което трябва да се отбелязва и уважава.
Александър Секулов говори и за намеренията на театъра да поддържа жива театралната памет. В този контекст той разкри, че преди около година е открит уникалният ръкопис на Георги Миятев, който съдържа 558 страници и започва със спомените на автора преди Освобождението. Ръкописът се явява истинска съкровищница, представляваща летопис на създаването на театралното изкуство в Пловдив, но и в България. Секулов обяви ръкописът за безценен, тъй като разкрива тъмните години от началото на българския театър, първите 50. Георги Миятев е един от пионерите на Пловдивския театър. Той постъпва в "състава" през 1894 г., когато тепърва се разпалва истинското желание за професионален театър в града.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
Честита да е новата 2025 година. Да е щедра на късмет и богата на радостни мигове, да запази любовта и грижата на близките хора, да остави в миналото проблемите и трудностите, да подарява само щастливи промени. Ама и война, но за мир! На първо време – от солдатите "Вендета" . Мощни, мрачни, агресивни – тия три думи казват всичко за титаните. А те..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg