Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

142 години от създаването на първия професионален театър у нас

| обновено на 11.12.23 в 10:05
Драматичен театър в Пловдив
Снимка: Уикипедия

На днешната дата през 1881 година в прекрасния град Пловдив се случва нещо историческо и значимо за българската култура – създава се първият професионален театър в България. Той носи името на Николай Масалитинов, артист и режисьор, смятан за родоначалник на съвременната театрална школа в нашата страна. През годините театърът става символ на изяществото и културното богатство на Пловдив.

За почит към този важен момент в историята на българския театър и за предстоящото представяне на книгата "Пловдивска театрална хроника", която събира спомените на един от първите актьори и изследователи на зараждането на театъра в Пловдив, Георги Миятев, проведохме разговор в предаването "Нашият ден" с драматурга Александър Секулов.

В интервюто Секулов сподели, че последните години Пловдивският театър прави огромни усилия, за да поддържа и разширява театралната памет. Създава се първият театрален музей, който е достъпен за посещение, особено за ученици, които показват голям интерес към българската театрална история.

От разказа му става ясно, че създаването на първия професионален театър в България е било необичайно и несравнимо с историята на театралните институции в други държави. "Обикновено театрите се създават от богати хора, управляващи или крале", казва той. В случая на Пловдивския театър, той бива основан три години след Освобождението на България, от хора от града, които решават, че първото нещо, което следва да направят, е да създадат театър. Театърът в Пловдив се ражда от страстта и предаността на хората към изкуството, и то е нещо, което трябва да се отбелязва и уважава.

Александър Секулов говори и за намеренията на театъра да поддържа жива театралната памет. В този контекст той разкри, че преди около година е открит уникалният ръкопис на Георги Миятев, който съдържа 558 страници и започва със спомените на автора преди Освобождението. Ръкописът се явява истинска съкровищница, представляваща летопис на създаването на театралното изкуство в Пловдив, но и в България. Секулов обяви ръкописът за безценен, тъй като разкрива тъмните години от началото на българския театър, първите 50. Георги Миятев е един от пионерите на Пловдивския театър. Той постъпва в "състава" през 1894 г., когато тепърва се разпалва истинското желание за професионален театър в града.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двуезична антология на хайку с българско участие

В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..

публикувано на 16.11.24 в 09:35

"Формата на нещата" гостува на софийска сцена

Следващата седмица Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна гостува в София в Малък градски театър "Зад канала" с постановката "Формата на нещата". Пиесата е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Лондон през 2001. Тя разказва за студентка по скулптура,..

публикувано на 16.11.24 в 08:35

Биографична книга за Краля на динамита и неговата необикновена съдба

Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..

публикувано на 15.11.24 в 15:51
Снимката е илюстративна

Живот според поговорки

В редакция "Хумор и сатира" знаем безброй поговорки и затова, например, за каквото и да става дума, все гледаме да го обърнем на смях, та и ние покрай света да оцелеем, смеейки се. Успяваме или не – можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната..

публикувано на 15.11.24 в 15:44

95 години Габровски театър

Драматичният театър "Рачо Стоянов" в Габрово отбелязва 95 години от своето създаване. Началото е поставено през 1929 година с откриването на Общински театър - Габрово, който се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър. Годишнината ще бъде чествана на специална церемония на 16 ноември, като част от програмата на 12-ата Нощ на..

публикувано на 15.11.24 в 14:05