Да композираш музика на днешно време, да си роден в България и да си получил музикалното и си образование тук, но да тръгваш да покоряваш света и в листата на твоите награди вече да има поредица... В ефира на "Terra култура" разказва Михаела Колева, която и и музикален редактор в БНР.
Тя стана носител на първа награда в категория "Композиция" от Третия международен конкурс по композиция "SYN(es)THESIS". В листа от отличия през 2023 година е първа награда за сценична пиеса "Театър на сенките" в Конкурса на къща-музей "Панчо Владигеров", както и трета награда от Международния конкурс за филмова музика "Four For Music".
"Аз не съм от фамилия на музиканти, но моята страст започна с моя първи учител по пиано Иво Николчев", споделя тя.
Определя годите, прекарани в Национално музикално училище "Любомир Пипков", като най- хубавите, където завършва пиано в класа на Стефка Матанова и Явор Русев. След това продължава музикалното си образование в Музикалната академия "Проф. Панчо Владигеров" с две специалности: композиция и пиано. А в момента е докторант по музикален анализ.
"Талантът не е нищо без работа, без наличието на повечето популярни вярвания, ако човек не седне да работи. За всичко, което съм постигнала до момента, освен моите преподаватели, на които държа изключително много, съм благодарна и на себе си, защото това изисква много воля, труд, много преданост и най-вече силата да не се отказваш", казва Михаела Колева.
По думите ѝ композирането на филмова музика, доказва, че трябва да се намери перфектната доза музика. В случая за конкурса е подбрана сцена от филма "Петя на моята Петя". Младата композиторка е единствената българка, която достойно е спечелила третото място в Международния конкурс за филмова музика "Four for Music".
Конкурсът "SYN(es)THESIS" стимулира връзката между визуалното и музикалното изкуство. "В своята същност проектът цели изграждането на своеобразен мост между изкуствата, като разглежда – чрез оригинална и индивидуална творческа дейност – многобройните възможности за взаимовлияние и синтез помежду им", допълва младата композиторка, която получи своята награда и от този конкурс.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg