Преди дни един от доайените на журналистиката в Ямбол Мария Качулева представи своята книга "Между фактите и фразите: ямболски истории". Освен от позицията на дългогодишен журналист, историите в книгата си тя събира и като наследник на известния ямболски род Качулеви.
Авторката е побрала любопитни факти, колоритни личности и знакови събития, оставили своя отпечатък не просто в историята на Ямбол, а и на България. Засяга и диагнозата на Ямбол – "винаги първи". В 352 страници Мария Качулева представя немного известни факти от историята на Ямбол.
Сред любопитните факти, описани в книгата е, че четирима от седмината основатели на Българското книжовно дружество са от Ямбол – Иван Параскевов, Диаманди Христофорович, Костаки и Васил Попович. Началото му е поставено през 30 октомври 1869 г. в къщата в Браила на ямболлийката Варвара Хадживелева, а от 1911 г. става Българска академия на науките.
Книгата разказва и как в Ямбол светва първата електрическа лампа в страната. Случва се на 2 август 1910 г. пред кино "Екселсиор" в града. Два месеца по-късно братята Благовест, Георги и Иван Качулеви монтират генератор и захранват първата мрежа за електрическо улично осветление в България.
Кое провокира Мария Качулева да се разрови след архивите, чуйте от звуковия файл.
Снимка – личен архив
В "Terra Култура" отправяме поглед към многоизмерното съществуване и портретите на светлината с художничката Добромира Димитрова . Нейната изложба с живопис "Портали към обновление" може да бъде видяна в галерия "Сердика" до 1 февруари. Димитрова запознава слушателите с ключа към нейните "Портали на обновление" – природата. За..
Спомените и реалността на "Дионисиеви мистерии" , които оживяват в платната на маестро Васил Петров – разговор с художника и с галеристката Краси Алексиева . Изложбата може да бъде видяна до 10 февруари в галерия "Възраждане" , разположена в Стария град на Пловдив. На телефонната линия на "Terra Култура" Васил Петров споделя своите..
На 27 януари се навършва 1 година от смъртта на актьора Славчо Пеев. Спомняме си за него със записи от Архивния фонд на БНР. Светослав Пеев завършва актьорско майсторство през 1964 година. През годините Славчо Пеев, както го познаваме, играе в Драматичен театър – Добрич, в Сатиричния театър "Алеко Константинов", като до 1989 година е..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години. След като вече две десетилетия прозата му живее и в превод на български език, и е превеждана и на над 50 други езици, и то не само от японски, до каква степен може да се твърди, че Мураками е..
Киното е необятен и най-вече визуален свят. Играе с всичките ни сетива, но без зрението, няма кино. Виновници да виждаме киното са операторите. И колкото зависи от режисьорите какво виждаме на екрана, толкова зависи и от оператора. Занаятът през окото на обектива, представен от младия оператор Александър Добрев, е равен на дисциплина и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg