Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всичко за образованието

Как да мотивираме тийнейджърите да учат

Авторката на "Пътеводител на независимия тийнейджър" съветва

Снимка: prepodavame.bg

Едва ли има родител или учител, който да не се е сблъскал с директния отказ или поне с безразличието на порасналите деца към ученето. Принудата и външният натиск не просто не вършат работа, но често имат обратния ефект. Това, което специалистите наричат "саморегулирано учене", изглежда непостижим идеал, а наборът от средства за мотивиране е изчерпан.

Има ли все пак начин младите личности да видят смисъл да вложат усилие и постоянство в усвояването на знания. В рубриката "Всичко за образованието" психоложката Нели Цветкова, авторка на наръчника "Пътеводител на независимия тийнейджър" в сайта prepodavame.bg  дава полезни идеи и посоки за размисъл.

"Ние в този наръчник за саморегулирано учене сложихме много голям акцент не само върху начините, по които да учат, което между другото е също много важна тема, но най-вече върху това да си поставят цели, които за тях самите са смислени. Има отделна глава за това да формулират ценностите, които имат, така че да могат на база на тях да си изберат цели, за интересите си…

Много често учениците са в ситуация, в която те по цял ден трябва да работят за целите на някой друг – трябва да работят за целите на родителите си, на учителите си, трябва да полагат усилия, така че да са горе-долу наравно с връстниците си и реално погледнато често се случва, че много малка част от енергията им отива за неща, които истински са важни за тях, което пък е един от основните фактори за мотивацията. Всъщност, за да е човек мотивиран, той трябва да работи по цел, която сам е избрал, т.е. да има някакво ниво на автономност и да чувства, че може да я постигне…"

Дигиталното издание е структурирано като шестседмичен дневник, в който учениците стъпка по стъпка осмислят ценностите и желанията си, получават идеи за различни стратегии за действие и начини за справяне с несполуките и отчитане на успехите си.

Предполага се индивидуална и независима работа на младия човек, макар че за по-малките е препоръчително родителите или учителите да се включат с напътствия и подкрепа.

Възрастните, загрижени за развитието на младите, също могат да получат ценни посоки за размисъл и подход към тях. Остава и немаловажният въпрос как да предложим на неприемащите съвети тийнейджъри да разгледат наръчника и евентуално да го ползват… Тук начините са индивидуални, но някои общи насоки от специалиста могат да бъдат полезни.

Разговора с Нели Цветкова можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – prepodavame.bg
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25