Село Лесичово, разположено в Южна България, е истинска перла сред природната красота и богатата културна история на региона. То се намира между селата Мухово и Калугерово, на брега на река Тополница, и е административен център на община Лесичово, в област Пазарджик. Селото е стратегически разположено на 29 километра от град Пазарджик, 63 километра от Пловдив и 89 километра от столицата София, което го прави идеално място за живеене, където можете да съчетаете спокойствието на селската среда с удобния достъп до големите градове. В цялото село се усеща силно Коледния дух.
Секретарят на читалището в селото, Таня Стоева, споделя информация за живота и културните дейности в Лесичово. Селото се гордее със своите прекрасни хора и разбирателство между тях. Името му може да произлиза както от гората (лес), така и от присъствието на лисици в миналото.
Разказът на Таня Стоева изпълва с увереност и радост за богатата културна традиция на селото. В Лесичово има фолклорна певческа група, която пази и изпълнява автентични фолклорни песни. Тя активно участва в различни фестивали.
Селото е истински пример за приемственост на културните традиции. Таня Стоева споделя, че в групата участват и по-възрастни хора, и деца, което подчертава важността на предаването на наследството на следващите поколения.
В селото няма училище, но съществува детска градина и два центъра от семеен тип за деца, лишени от родителски грижи. Децата ходят на училище в съседното село Калугерово, след като гимназията в Лесичово е била закрита.
Лесичово остава не само прекрасно село с богати културни традиции, но и пример заедност и сътрудничество в общността.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница във Виена и е пионер в трансплантацията на бял дроб, даде специално интервю за предаването Lege Artis. Проф. Клепетко представи световните методи при лечение на рак на белия дроб, важността..
Предстоящите коледни и новогодишни празници ще бъдат белязани от интензивни пътувания, посочва проф. д-р Румен Драганов , директор на Института за анализи и прогнози в туризма към Университета по библиотекознание и информационни технологии. В интервю за "Нашият ден" той споделя наблюденията и прогнозите си относно туристическите тенденции през..
В Международния ден на планините Гергана Сандъкчиева от Петрич ни разказва за своята страст към планините и за усилията си да запали младите хора по живота сред природата. Тя е основател и основен двигател на сдружение "Млад планинар", което обединява образователни, доброволчески и походни инициативи. "Преди години бяхме членове на туристическо..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият ден" чуваме гласовете на местните жители в лицето на Владислав Кардашимов и на Иван Тотковски. Получаваме отговор по темата от Министерството на регионалното развитие и благоустройството ,..
Анастасия Димитрова, педагог, преподавател и водещ на курсове по "Мнемоника" и "Скоростно четене" коментира в "Какво се случва" изборът на Оксфорд на дума на годината за 2024-та. "Brain rot" или "мозъчно гниене" отбелязва тенденцията по влошаване на психичното или интелектуално ниво на съвременния човек като резултат от свръхконсумацията на безмислено..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg