Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При етноса Мосуо в Китай царува матриархат

12
Жени от етноса Мосуо

Ани Пешева е събрала в образованието си най-доброто от Изтока и Запада. Тя е завършила международни отношения в Станфорд, но после осъзнава, че сърцето я тегли към Азия. Изучава китайски в Пекинския езиков университет и китайска философия в Пекинския университет. Обаче влечението към традиционната китайска медицина, метафизика и даоистски учения се оказва по-силно и Ани има късмета да продължи образованието си при едни от най-добрите.

Езерото Луго
Днес младата дама е председател на академия Ханлин и директор на едноименното издателство за специализирана китайска литература. При толкова много познания струпани на едно място как да не разговарям с нея в рубриката "Инвестирайте в спомени".

Звучи невероятно, но от Ани Пешева научаваме, че в Китай все още съществува народ, който живее в матриархата – етноса Мосуо.

Тай чи
През 1994 година даоистският религиозно архитектурен комплекс Удан в планината Уданшан е вписан в световната съкровищница на ЮНЕСКО. И за него ни разказва Ани, която е задълбочен изследовател на даоистката религия. Тя не само ни изкачи до една от Четирите свещени планини на даоизма, ами ни даде тема за размисъл и наблюдение как можем да срещнем своя двойник, пътувайки по света.

Повече – чуйте в звуковия файл


Снимки: архив Ани Пешева

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20

В Синята лагуна край Рейкявик няма нищо природно

Синята лагуна или Блауа Лоунид е една от основните забележителности на Исландия. Това е геотермален басейн, недалеч от Рейкявик, който отдавна е спечелил световна слава. Синята лагуна е абсолютно уникална, защото... няма други такива места на нашата планета. Тя се смята за отличителен белег на страната и привлича любопитни туристи от цял свят. Напливът е..

публикувано на 24.07.24 в 09:15

Осмо издание на Фестивала на етносите 2024 в Котел

На 26 юли в парк "Изворите" край Котел се открива традиционният Фестивал на етносите, багрите и котленския килим. От 2016 година организатор на събитието е Община Котел.  "Осмото издание на фестивала е тази година. Амбицията първата година беше да покажем богатата палитра от цветове на котленските килими, както и богатството на четирите..

публикувано на 23.07.24 в 17:15

Седенето – "новото пушене"

"Тихи убиици" наричаме вредните навици като пушене, пиене на алкохол, неправилно хранене. Хората не сме създадени да стоим на стол толкова дълго, колкото го правим, и тази промяна има своята висока цена . В "Науката не спи" Никола Кереков разкрива вредите от "новото пушене" – а именно седенето.  Застоялият живот е нещо, към което съвременният..

публикувано на 23.07.24 в 14:05