На 18-и декември се отбелязва Международният ден на мигранта – ден, посветен на вниманието към хилядите хора, които търсят убежище и ново начало далеч от родните си страни. Затова решихме да обсъдим положението на мигрантите в България и усилията за подкрепа, предоставяни от организации и фондации, работещи в областта на миграцията и правата на човека.
Зам.-генералният директор на Българския червен кръст, д-р Надежда Тодоровска споделя в "Нашият ден", че в България пристигат мигранти от различни държави, и техните причини за идване са множество. Много от тях използват България като транзитна държава, търсейки възможност за реализация главно в Западна Европа. Този факт създава предизвикателства за интеграцията им, като интеграционната политика на страната се сблъсква с множество трудности. В момента в България липсва цялостно разработена интеграционна политика и това е сериозен проблем за мигрантите.
Българският червен кръст активно работи за включването на мигрантите в обществения живот на страната. Една от инициативите е предоставянето на курсове по български език, които са достъпни за бежанци. През последната година само този фонд предоставя курсове по български език за 1390 бежанци. Този вид образователни програми им помагат да се адаптират по-лесно и да комуникират с местното население.
По нейните думи специално за бежанците от Украйна е била въведена практика, при която те могат да ползват правата на българските граждани в първите три месеца след пристигането си. Но те често са изправени пред предизвикателството да доплащат близо 50% от разходите по здравеопазване, което може да съставлява значителна финансова тежест.
Една важна точка, която трябва да се подчертае, е, че мигрантите имат и задължения, включително задължението да си плащат здравната осигуровка. Ако не го направят, те стават неосигурени и трябва да си покриват всички разходи за лечение сами, подчерта тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Срещу този сложен фон на интеграционни и здравни предизвикателства стои Фондацията за достъп до права, която предоставя правна подкрепа на мигрантите. Адв. Магдалена Митева от фондацията обяснява, че най-често мигрантите се свързват с тях във връзка с уреждането на статута им в България и оформянето на необходимите документи. Дори ако мигрантите пристигнат без документи, има процедура за кандидатстване за международна закрила съгласно българското и международно законодателство.
В предаването тя разказва, че Фондацията предоставя също и много информация онлайн, като има специална платформа, на която се публикува информация на девет различни езика. Освен това, те работят по разработването на алтернативни пътища, по които хората да могат да влизат легално в страната, за да се избегне нелегалната миграция и опасните условия, свързани с нея.
Международният ден на мигранта ни напомня за необходимостта от солидарност в отношението с хората, които са изправени пред трудни обстоятелства и се стремят към по-добро бъдеще. Важно е да продължим да работим за подобряване на условията за мигрантите в България и да им предоставяме съдействие в техния път към интеграция и законност.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Проф. Васил Димитров, клиничен имунолог с над 40 години опит и специалист алерголог в София, споделя своите наблюдения и препоръки относно алергиите и имунната система след есенно-зимния период. Първоначално той подчертава, че алергиите са целогодишен проблем. "През пролетта те се предизвикват от полени, които обхващат различни растителни видове...
Идеята за въвеждане на задължителни предварителни договори с лечебни заведения за студентите медици, които учат по държавна поръчка, не намира широка подкрепа сред лекарите . Това показват резултатите от професионална онлайн дискусия, организирана от платформата CredoWeb, в която са участвали над 400 медицински специалисти от цялата страна. Темата..
Кардиолози призовават за изследване нивото на липопротеин поне веднъж в живота – интервю в Lege Artis с кардиолога проф. Арман Постаджиян , началник на отделението по кардиология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българската лига по хипертония. Изследването на липопротеина е част от разширения липиден панел, зад който се крие рискът от..
В Световния ден за информиране на хората за епилепсията "Нашият ден" призовава слушателите към съпричастност с хората, страдащи от това заболяване. През 2008 година 26 март е обявен за "лилав ден", насочващ вниманието към социалните, икономически и физически проблеми на хората, които се сблъскват с диагнозата епилепсия. Веска Събева от..
Финландия беше обявена за страната с най-щастливо население в света за осма поредна година, според публикувания Доклад за световното щастие. Авторите на доклада, изготвен в партньорство със социологическата агенция "Галъп", Оксфордския център за изследване на благосъстоянието и Мрежата на ООН, са анализирали периода между 2022 г. и 2024 г. България..
Агресията в училищна среда е тема, която предизвиква основателни тревоги , но и подлежи на разнородни интерпретации в публичното пространство, включително..
Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко..
Пролетна театрална артседмица, която ще бъде в зала 2 на НДК на 7 април и в клуб “Перото” на НДК от 8 до 11 април, подготвя Арт театър за своята публика...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg