Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското здравеопазване през 2023 година: Какво се случи и какво остана недовършено?

| обновено на 21.12.23 в 11:55
Снимка: БНР

Сектор "Здравеопазване" беше в медийното внимание през изминалата 2023 година. Адв. Мария Петрова ни предостави обзор на ключовите проблеми и предизвикателства, пред които здравеопазването ни беше изправено пред този период в интервю за “Нашият ден”.

Началото на годината беше маркирано от скандала с разменените бебета в Шейново, който породи сериозни въпроси относно сигурността и качеството на услугите в родилните отделения и болници. Прокуратурата започна проверки във всички родилни отделения и АГ болници, но, според адв. Мария Петрова, това не е достатъчно. Отчетено е, че съществува сериозен недостиг на акушерки и специалисти в сектора, както и липса на добре разработени правила за работа, което затруднява ефективната проверка и надзор в болниците, което тя отчете като позитив, но и като поредна констатация не водеща до действия. 

Друг проблем, споменат от адв. Мария Петрова в интервюто, се отнася до недостига на лекарства. През голяма част от годината, имаше сектори с липси. Тя изразява загрижеността си, че системата, по която се разпределят лекарствата, не винаги отговаря на реалните медицински нужди на пациентите, а по-скоро се подчинява на интересите на определени лобита и корпорации. Това може да доведе до трудности за пациентите, особено за онези, страдащи от хронични заболявания като диабет.

"Формулата е сгрешена, доколкото е угодна само на определени лобита и финансови интереси, така че да може тези лекарства лесно да се изнасят и определени корпорации да трупат печалби за сметка на затрудненото ежедневие на пациентите.  Не мога да кажа, че това е неволна грешка", коментира тя.

Адв. Петрова се спря и на въпроса за електронизацията на нашето здравеопазването. Тя подчертава важността на електронните рецепти, но също така наблегна и на затрудненията в системата, които те донесоха. Зависимостта от електронната система може да доведе до забавяне в предоставянето на медицинска помощ, а това е нещо, което трябва да се вземе предвид при разработването на ефективни решения.

Чуйте кои теми засегна още адв. Петрова в интервюто!

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Сливен се отбелязват 184 години от рождението на Хаджи Димитър

На 10 май, Община Сливен ще отбележи 184-тата годишнина от рождението на легендарния воевода Хаджи Димитър. Церемонията по поднасяне на венци и цветя ще започна в 10 часа на площада, който носи името на Хаджи Димитър. В събитието участват представители от Центъра за подготовка на специалисти, както и множество граждани, желаещи да отдадат почит към..

обновено на 10.05.24 в 13:34
Виолета Иванова и водещият - Божидар Александров.

Пет континента с мотор: историята на една дама

В последния епизод на рубриката "Разговорът" гост беше Виолета Иванова – смела българка, обиколила света на мотор. Тя обяснава за смелостта и дръзкото съзнание, които я водят през хилядите километри по джунгли и океани, разказвайки за хората, които среща по пътя. За Виолета моторът не е просто превозно средство, а начин да реализира мечтите си . "Моят..

обновено на 10.05.24 в 13:01
Адв. Елиза Николова

Задължителната съдебна медиация влиза в сила от 1 юли

От 1 юли влиза в сила задължителната съдебна медиация , съгласно законовата уредба в ГПК, приета от НС на 25 януари 2023 година. Как ще се случва медиацията преди извън съда в рамките на съдебно дело? Кои видове спорове ще решава, за колко време и при какви условия? Кои имат право да бъдат медиатори? Как се определят медиаторите по конкретния спор?..

публикувано на 10.05.24 в 12:40

Младежка психика и социални мрежи - как да излезем от дигиталния лабиринт?

В последното издание на рубриката "Темата на деня" в предаването "Нашият ден" беше разгледана значимата тема за влиянието на социалните мрежи върху психиката на младите хора. В рамките на дискусията участниците обсъдиха как социалните мрежи могат да създадат зависимост, да намалят концентрацията и да отдалечат младите хора от реалния свят. Юлия Петкова..

обновено на 10.05.24 в 11:30
Даниел Върбанов

Актьорът Даниел Върбанов: Утре е подарък!

В днешния епизод на предаването "Нашият ден" отделяме специално внимание на един млад актьор -  Даниел Върбанов , който днес празнува своя рожден ден, Той  споделя своите мисли и чувства в рубриката "Темите на дена" в един от най-емоционалните дни за него. Даниел споделя, че празнува с най-близките си хора. В момента той учи магистратура по актьорско..

обновено на 10.05.24 в 10:26