Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Що е то човек в 21-ви век

Разговор за съхранението и развитието на човешкото във време на война, изкуствен интелект и други предизвикателства

"Целта на пропагандиста е да накара едни хора да забравят, че определени други хора са хора". Този цитат от Олдъс Хъксли, автор на "Прекрасният нов свят", звучи като особено важно предупреждение днес, когато заплахите за човека изглеждат повече от всякога. Но в него също така се съдържа и посоката за противодействие срещу опасностите – чрез "припомнянето" на общочовешкото, което ни обединява въпреки различията.  

Интригуващ разговор по тези теми, провокиран и от наградите "Човек на годината '23", се разгърна в предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев". Участие в интересната дискусия за предизвикателствата пред човека в 21-ви век взеха Силвана Павлова от фондация "Развитие и интеграция", правозащитният адвокат Деница Любенова, съпредседател на ЛГБТ организацията "Действие", както и Марио Гаврилов, директор "Комуникации и кампании" в Българския хелзинкски комитет.

"За мен да бъдеш човек е да бъдеш това, което Господ Бог ти е дал, образ и подобие Негово. От там насетне нашата среда, нашето обучение и образование определя как ще разгърнеш своите вътрешни нагласи и таланти", коментира Силвана Павлова, която работи по инициативи в подкрепа на хора с увреждания. "Това, което виждам, е, че нашата среда не предоставя съвсем условията те да разгърнат на сто процента своя потенциал", посочи тя.

На проблема с липсата на равенство пред закона пък обърна внимание Деница Любенова. Тя изтъкна, че "понякога, всъщност много често, дискриминацията към дадена група е законово закрепена – или тя е така наречената "институционализирана дискриминация".

"Тези конкурси не бива да ги разглеждаме като някаква олимпиада, в която някой печели златния, сребърния или бронзовия медал. Всичките номинирани в този конкурс заслужават ние, като граждани на тази държава, да им кажем едно огромно "Благодаря", каза Марио Гаврилов във връзка с конкурса "Човек на годината '23". По думите му той подкрепя "хора и организации, които са направили видими стъпки към промяна на обществото".

Събеседниците в студиото разгледаха темата за човешкото и през призмата на войната в Украйна и напредъка на изкуствения интелект, а също така и насочиха своя поглед към бъдещето на обществото ни и перспективите пред него.

Като допълнение към дискусията прозвуча и интервюто с Даниел Пенев, преводач на книгата "Добрият живот" от Робърт Уолдингер и Марк Шулц. "Ако всеки от нас иска да направи една инвестиция в живота си, която да му гарантира по-хубав живот, то това би било инвестирането на усилия и време в изграждането и поддържането на добри социални връзки", акцентира Даниел Пенев върху един от изводите в текста, който се базира върху най-дългото изследване на щастието в света.  

Целия епизод по темата за човека и човешкото днес можете да чуете от звуковия файл.

Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20