Аржентинската писателка Агустина Бастерика беше гост на Софийския международен литературен фестивал този декември. Нейният роман "Деликатесен труп" в превод на Лилия Добрева предизвика голям интерес и представянето му бе посетено от много читатели, сред които и издатели, и критици.
Антиутопията, в която "се произвежда" човешко месо за храна, поради вирус, поразил животните, поставя много въпроси и на моменти изглежда почти възможно.
В рецензията си за романа Амелия Личева пише: "Темата за третирането на човека като животно не е нова, особено във философията, но и при писатели като Франц Кафка и Кларис Лиспектор. За един Агамбен, да кажем, "люлка на съвременната биополитика" е политиката на тоталитарните държави на ХХ в. и анализът на концлагерите. Радикалната трансформация на политиката в пространство на оголен живот (концлагерът) легитимира и изисква тотален контрол. Принципите на тази биополитика се диктуват от евгениката, дефинирана като наука за генетичното наследство на нацията. И Агамбен е убеден, че именно от биополитическата перспектива може да бъде схванат пълният смисъл на геноцида над евреите, при който, както се изразява той, "полиция и политика, евгенични и идеологически мотиви, грижата за здравето и борбата против врага се сливат и стават абсолютно неразграничими"."
Какво разказа Агустина Бастерика, чуйте в интервюто на Силвия Чолева с писателката, превод Лилия Добрева.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg