Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лабът – мястото, където архитектурните идеи стават реалност

Снимка: @labaworkshop

Laba Workshop е проект на студенти по архитектура в УАСГ. Място, където младите архитекти, навлизащи в недрата на професията, могат да реализират своите идеи. Негови създатели са Екатерина Лулева, Кристиян Славчев и Филип Сираков. Те са си поставили за задача да развият Лаба като едно достъпно пространство, което да подпомага образованието на всеки студент.

Историята му започва от студиата "ПроЖектиране" и "Трансформатори" – две споделени работни пространства, важни за целите на архитектурното образование, които разчупват традиционните методи на преподаване. Студиата си помагат и партнират, а студентите, които започват да работят там, постепенно разширяват своите интереси и отиват в Лаба.


Архитектурата има много лица, които отразяват разнообразния културен, социален и исторически контекст, в който самата тя се развива и в който всъщност самите ние живеем. Разбирането ни за нея може да ни помогне да оценим естетическите качества на града, от който сме част, но и да съзнаваме причините нещата да са такива – каквито са. България има богато архитектурно наследство, отражение на дългата и сложна история на страната. Неслучайно пътят на архитекта е изпълнен с различни превъплъщения, които се основават на наблюденията му за живота в града. Един нелинеен, променлив и пулсиращ в близки на архитектурата полета път.

Когато споделяме живота си с града, ние сме отговорни за него. За облика и духа му, за настроението в него, за това, което е вечно видимо, но и за онова, което остава винаги скрито. Като студенти по архитектура, Екатерина Лулева и Филип Сираков са избрали да изграждат пространството около нас. Те все повече осъзнават всеобхватния свят на архитектурата, където всичко опира до създаването. Да сътвориш нещо, което от скица – да се превърне в реалност. Обживено пространство, което говори за това как всъщност се чувства човекът в него.


Двамата гостуваха в "Какво се случва", за да разкажат за първи път какво в действителност представлява Laba Workshop и защо искрено желаят в него да влязат хора, които да не спират да търсят – своята истина и своята гледна точка за нещата, които да експериментират и да не се страхуват от грешките, които да се развиват, а с това да развиват и Лабa.

За това как може да се възползваш от всяка възможност, която ти е интересна, и защо е важно да се вълнуваш "как" и "какво" – чуйте от Екатерина Лулева и Филип Сираков в звуковия файл.

Снимки: Личен архив на Laba Workshop
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На Ивановден с актрисата Ивана Папазова

Актрисата Ивана Папазова, която широката публика познава от сериала "Скъпи наследници", смята, че името ѝ ѝ носи късмет. Едната ѝ баба се казва Вангелия, а другата – Иванка, затова и тя се озовава по средата. Кръстена на бабите си, Ивана носи гръцките корени на дядо си и усещането за творчество от родителите си. Майка ѝ е детска учителка, която..

публикувано на 07.01.25 в 14:35
 Вера и Андре Шандел

"Есента на ловеца" – Вера и Андре Шандел с кинопремиера за любовта

Творческият тандем Вера и Андре Шандел кани любителите на авторското европейско кино на премиерата на "Есента на ловеца" на 18 февруари в кино "Люмиер". Филмът тръгва официално по кината от 21 февруари 2025 година. Един български игрален филм на един белгийски режисьор дава обещаващо начало за качествено българско кино в началото на годината с..

публикувано на 07.01.25 в 13:10
Кире Гьоревски (Димитър Общи) в спектакъла „Наблюдателите: хипотеза за отвъдното“ на Явор Гърдев в Народния театър

В обувките на превъплъщенеца

Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на екрана. Послушал е вътрешния си глас и той го отвел от Битоля в София, от порастването до съзряването. Едва ли има поле за изява, тъй като все пак е актьор, мим и хореограф, в което да не работи за..

публикувано на 07.01.25 в 13:05
Дечо Таралежков, Теодора Церовска и Невена Семова

Международен ден на киното с Невена Семова и Дечо Таралежков

Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят.  Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство.  Киното е "краста" и изисква пълна..

публикувано на 07.01.25 в 09:41

Как мислим за бъдещето

В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия.  Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации?  Как се е променяла представата..

публикувано на 06.01.25 в 18:48