Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истината в епохата на технологиите: Философски размисли за 2024 година

| обновено на 02.01.24 в 10:52
Доц. д-р Борис Грозданов
Снимка: БФО

В разговора се поставя акцент върху предизвикателствата, пред които сме изправени в новата година и как философските принципи могат да ни помогнат да ги разгледаме. Философът доц. д-р Борис Грозданов от Института по философия и социология към БАН споделя своето мнение и виждане за проблема за истината в ефира на "Нашият ден".

Грозданов се запитва дали истината може да бъде постигната от машина и подчертава, че в съвременния свят, в който информацията е лесно достъпна чрез различни източници като социални медии, телевизия и интернет, различаването на истината от неистината става все по-трудно. Този въпрос не се ограничава само до областта на компютърните науки, но се отразява и в начина, по който хората приемат и обработват информацията, която им се предоставя.

"Всъщност едно от сериозните придизвикателства на днешния ден, предполагам, че ще остане такова, е именно как да различим истината от множеството неистини, които се опитват да минат за истина. И това го виждаме извън компютърната наука, далеч не само в изкуствения интелект, виждаме го в елементарни случаи като този  - дали човек избира да повярва на дадена новина и как избира да го направи", посочва Грозданов. 

Според Грозданов един от водещите проблеми в история на философията е проблемът за истината, който се отнася и до въникващата способност на машините да мислят.  Той пояснява, че съществуват два основни пътя към истината - единият се основава на опитни данни и факти, докато другият използва чиста логика и въображение, особено в математиката. Грозданов предлага да се използват и двата подхода, за да се приближи към истината, но също така подчертава, че гледната точка на човека не е еквивалент на истината, тъй като всяка перспектива може да бъде несъвършена.

"В чистата математика например, не можем да използваме уреди, а трябва да използваме чистата логика и въображението. И това е другият път, който е независим, и всеки човек използва и двата. Понякога сме склонни да смятаме, че гледната точка на човек е равна на истина, а това не е така, защото перспективата към дадено събитие е само път към него, който може да бъде несъвършен", посочва той.

Философът изразява и надежда, че с развитието на технологиите светът ще успее да създаде общ изкуствен интелект, който няма да представлява заплаха за човечеството. В заключение Грозданов ни напомня, че историята на събитията всяка година остава непроменена и ни припомня, че независимо какви мислим за миналото, то е вече факт.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05