Драматургът и режисьорът Александър Секулов е една от ключовите фигури в културния живот на страната. Със своята богата творческа кариера и ангажимент към Драматичния театър в Пловдив той продължава да влияе на сцената и да представя важни теми пред аудиторията.
Децентрализацията на културата е една от вечно актуалните тема в нашия културен живот. Александър Секулов споделя в ефира на "Нашият ден" своите размисли и загриженост по въпроса. Той подчертава, че културният живот все още е центриран в София, но признава, че интернет и социалните мрежи са дали възможност за частично преодоляване на доминирането на столицата.
Въпреки това той напомня, че българската култура остава силно свързана със София. За него първата стъпка към децентрализацията трябва да бъде националната задача на културните институции. Те трябва да решават различни задачи в съответните населени места, а не да се очаква от театър в провинцията да изпълнява същите задачи като театър в столицата.
"Първото нещо, което трябва да се случи, е културните институции да имат национална задача. Не може, когато държавата е собственик, да няма различни задачи в културните институции в съответното населено място. Не може да се иска от един театър в покрайнините да изпълнява същата задача като театър в София. Държавата трябва да има собствена задача за всеки театър. Те решават различни задачи, защото съществуват в различни населени места. От друга страна, е нежеланието да мръднеш от собствения си “гьол”“, посочва той.
Сред актуалните събития в културата през 2024 г. е и предстоящата премиера на спектакъла "Моби Дик" на режисьорката Диана Добрева с автор на текста Александър Секулов.
"Това е огромен роман, който поставя сложни задачи. Такъв роман не се прави всеки ден", казва той.
И така, в очакване на тази голяма премиера на 11 и 12 февруари 2024 г. в Народен театър "Иван Вазов", Александър Секулов ни напомня за важността на културната децентрализация и ни пожелава живот и здраве през Новата година.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Случаят Йов", книгата на френския философ Рене Жирар в превод на Тони Николов, ще бъде представена тази вечер ( 30 януари) в Книжен център "Гринуич" от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg