"Семейните маршрути" ни отвеждат в Калофер, където днес там е голям празник. На Йордановден има традиция да се вади кръстът. Целият град празнува, хиляди хора се стичат, за да видят тази превърнала се в традиция от 90-те години на ХХ век – мъжко ледено хоро. Честването на Богоявление започва в ранни зори и вече имаме първия човек, успял тази година да хване кръста от реката – той е най-малкият участник в леденото хоро – Мартин на 6 години. Той, заедно със своя баща, хвана кръста в ледените води на река Тунджа.
Ето какво разказа Александър Райчев, който се включи пряко от Калофер:
"Времето не е студено тази година. Хиляди хора от страната и чужбина се събират тази сутрин в Калофер. По думите на кмета Драгомир Боев от вчерашния ефир в предаването "Нашият ден", очакваните посетители в града тези дни ще бъдат около 6-7 хиляди души.
Ритуалът за хвърлянето на кръста е особено атрактивен. Според регламента, който беше спазен в ранните минути на деня, първо в реката влязоха местните жители, а след това и всички гости на града, които искаха да се потопят във водите на Тунджа. Минути преди 8 часа група от двеста мъже и младежи, сред които много деца от града на Ботев, слезе от църквата "Архангел Михаил", където беше отслужена Празнична литургия и водосвет, и нагази в реката.
Местни хора споделиха, че от дълги години влизат на Богоявление в реката – това са правили техните бащи и дядовци, на това учат и синовете си. Ритуалът се извършва за здраве и берекет през годината. Хората от Калофер бяха категорични, че въпреки студената вода никой досега не се е разболял и е здрав през цялата година. Има и един друг местен обичай – калоферци подгряват от предната вечер с вино с черен пипер.
Преди няколко месеца се появи монографията "За християнския празник Богоявление и неговото отбелязване в Калофер – история и съвременност" на историка доц. д-р Живко Лефтеров, преподавател в Департамент "История" на НБУ, който разглежда подробно традицията на хвърлянето на кръста и леденото хоро в Калофер.
Отец Димитър от църквата "Архангел Михаил" благослови слушателите на програма "Христо Ботев".
Официалната програма на празниците започва в 11.30 часа, когато е ритуалът по полагани на цветя пред паметника на Ивана Ботева, майката на Христо Ботев, и рецитация на стихотворението "Майце си". След това е митинг-поклонение, посветено на 176 години от рождението на Ботев пред мемориала на поета и революционер полагането на гирлянд на славата пред паметника. Събитията завършват с празнични илюминации, които ще осветят Калофер в чест на Христо Ботев и националния празник."
Какво споделиха жителите и гостите на Калофер, както и за творческия център на калоферската дантела – чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – БГНЕС
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg