Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На лекаря – с любов

Снимка: pixabay

Избрахме отново познатия наслов, с който изпратихме 2023 година от седмичната поредица "За здравето". На нас, българите, вероятно ни трябва още малко оптимизъм, вяра в собствените сили и доверие към различните съсловия. Лекарското е изключително важно за всички нас. И затова продължихме следпразнично медицинското издание в същия дух на уважение и признателност към българските медици.

Проф. д-р Донка Байкова
Традиционно говорим в тези дни на годината за умерено хранене, диети, отслабване. Тоест "влизане във форма", което е трудно индивидуално усилие. Затова се обърнахме за помощ към проф. Донка Байкова. 

Опитният диетолог ни отправи редица съвети: за плавен преход от преяждане към умереност, каза ни какво да консумираме, как да съчетаваме храни и напитки. Физическата активност и по-честото хранене с плодове и зеленчуци също благоприятства по-бързото ни навлизане във форма и в добра кондиция.


В брой първи за 2024 г. екипът "За здравето" продължи "нишката" от последната ни среща за 2023 г. "Посланици на доброто в здравеопазването", като припомни делата на д-р Даниел Димитров, фелдшера Радко Радев и ученика Стоян Ганчев. Добавихме и новини: успешното акуширане на бебе в линейка в Плевенско, първата рожба на майка с трансплантиран черен дроб, първите трансплантации за Новата година…

Богдан Кирилов
В диалога ни се включи и магистър-фармацевт Богдан Кирилов. Въпросите към него бяха коренно противоположни: на първия от тях с чувство за хумор стигнахме до извода, че няма вълшебно лекарство против преяждане и препиване. 

Докато втората тема бе повече от сериозна: фалшивите и подвеждащи реклами на лекарства и медицински процедури. При това с все по-зачестилото използване на известни лица и авторитети от системата на здравеопазването. Опасна тенденция, срещу която ще бъдем безкомпромисни и в бъдеще.


проф. Йорданка Узунова
С елемент на изненада навръх Йордановден "влязохме" в дома на проф. Йорданка Узунова, за да честитим имения ден на известния уролог.


Акад. Владимир Овчаров
Към акад. Владимир Овчаров отправихме предизвикателството да ни каже рецепта за дълголетие. Аналитично и мъдро бяхме посъветвани да бъдем разумни и умерени, да избягваме самотата, да общуваме и тренираме мозъка си, да спортуваме или поне да се движим сред природата.
Следващата събота ще говорим за сезонни вируси и бактерии, както и за зимните алергии. Гост ще ни бъде акад. Богдан Петрунов – познат на всички от периода на голямата битка с "Ковид 19".
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15

Алеф: Ако не бяха те

"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..

публикувано на 15.12.24 в 12:15

Вкаменените блатни кипариси на дъното на Черно море са много добре запазени

Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..

публикувано на 15.12.24 в 11:55