Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Дойнов:

Насилието в името на каквато и да било идея не подлежи на извинение

Пламен Дойнов
Снимка: БГНЕС

"Имаме доста публицистика, написана след 1989 година, когато вече имаше възможност да се разкриват престъпленията на комунистическия режим – но публицистиката много често е небрежна. Трийсет години след промените в България все още нямаше сериозно изследване на писателите и Народния съд, накрая се хванах и го направих. Но за мен този дефицит беше доста стъписващ. – казва проф. Пламен Дойнов, ректор на НБУ,  за причините за написването на новото му изследване "Освен терора: Моделиране на новия писател на НРБ.1944-1956".

"Непосредствено след 9-и септември имаме много жертви, извън столицата също, не само на писатели, но и на водещи журналисти. С един замах, много бързо, още първите месеци след 9-и септември се премахват потенциално опозиционните автори, има и художници като Райко Алексиев. Без съд и присъда, извлечени от домовете, убити или самоубити. Има един много бърз хуманистичен извод , който можем да направим, че насилието в името на каквото и да било няма никога, никакво оправдание."

Според проф. Дойнов сложното за анализ е, че епохата на комунизма не е кратка и не е еднаква. В нея има различни периоди – на размразяване и стагнация. Така че е трудно да се обобщи на едро, нюансите и разликите в различните години са твърде много.

"Тенденцията по завръщането на риториката от тези размирни години е тревожна, защото е симптом за политически и геополитически очаквания. – смята проф. Дойнов – Лепеното на етикети е много характерно за тази епоха, да наричаш някого "фашист" – това е абсолютната лексика на комунистическите функционери до 1955-56 г. Този филм сме го гледали, това е хранителната среда на насилието. Историята никога не се повтаря буквално, но се завръща със свои забравени гласове и недозабравени вождове. Трябва да я познаваме добре, за да видим когато се завръща."

Чуйте проф. Пламен Дойнов в "Какво се случва".

Снимки – БГНЕС и НБУ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05
Ивайло Иванов

Сборник в памет на поета Ивайло Иванов

Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..

публикувано на 10.01.25 в 08:15

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40