"Науката е магията на реалното", – казва Ричард Докинс, – и който е успял като ученик да се докосне или да се зарази с вълшебството ѝ, е късметлия. Немалко големи учени и изследователи казват, че са поели по пътя на познанието, защото са имали учител, който да ги запали. Такъв Учител е Наско Стаменов, който съумява да покаже на възпитаниците си науката дори в парче тоалетна хартия и твърдо вярва, че експериментите в час увличат децата и ги карат да открият порива си да изследват и да учат. Той впряга познанията и въображението си и създава експерименти, които се пресъздават в домашни условия с продукти, налични във всяка кухня – хартия, готварска сол, топла вода.
Чрез експериментите "Мъничка наука", които не изискват време за подготовка или големи разходи, Наско Стаменов увлича децата, показвайки им колко завладяваща и темпераментна наука може да бъде химията.
"Евтиният експеримент е не само необходимост, но и лесен начин да поставите науката в контекста на ежедневния живот", смята Наско. Наскоро той се завърна от Аseconf 2024, голяма конференция за учители по природни науки в Нортхемптън, на която учители от цяла Европа обменят опит и практически идеи.
Чуйте разказа на Наско за ползите от това учителите да общуват свободно помежду си, да обменят идеи и опит.
По-важно е разказът му да бъде чут и за друго – колкото и да е чудесно в училищата да има добре оборудвани STEM кабинети, най-важен в класната стая си остава учителят и е добре усилията му да се усъвършенстват, развиват и да бъдат подкрепяни, насърчавани и споделяни.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg