Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата на деня е табу

Анелиа Дудина
Снимка: Пламена Бачийска

С какви табута се среща човек в ежедневието си, какъв е техният произход и как да бъдат преодолени? Психотерапевтът Анелиа Дудина разчупва разговора за табуто в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден".

Гостът на рубриката прилага в практиката си психодинамични подходи, които предполагат достигане до причината за даден проблем. Именно в дълбините на индивидуалната или колективната психика се зараждат темите табу, затова началото на разговора психотерапевтът поставя там.

Според Дудина човек обикновено приема табуто като нещо много лошо. Тя поставя това възприятие в един исторически контекст. Много от табуираните теми в миналото са се отнасяли до страшни или непознати за обществото явления. Друга възможна причина за налагането на табу е стремежът да бъде наложен контрол върху дадена тема с цел предотвратяване на конфликт, разказва психотерапевтът. Гостът на предаването дава израз на желанието си днешното по-развито общество да има капацитета да се справя с тези теми.  

Дудина изрежда някои табута, културно обособени в България. Заболяванията (психични и физически), смъртта, насилието, сексуалността, парите, религията са темите, с които трудно се борави у нас. Като свое лично, професионално наблюдение, психотерапевтът добавя темата за близостта, която се оказва предизвикателство за много хора.

Според Анелиа Дудина темите табу ощетяват хората. Отсъствието им в медиите и в обществения живот осакатява свободата на словото, вменява срам или страх у отделните личности.

Психотерапевтът набляга на факта, че темите табу са част от съществуването. Ето защо е важно да бъдат нормализирани: "За норма аз възприемам нещо, което отговаря на обективната реалност", казва тя.  

Като важен пример Дудина посочва темата за заболяванията, която е трудна част от живота, но когато бива премълчавана, това пречи на нейното развитие.

Гостът на предаването споделя още едно наблюдение от своята практика: "Обществото ни преминава в една друга крайност. Все повече наблюдавам, особено сред млади хора, желанието да бъдат твърде освободени, много директни, до степен, в която да се изгуби някаква специфика на дадена тема."

Като аргумент в подкрепа на тази теза Дудина прилага темата за секса. От крайността на табуто някои хора преминават към твърде голяма разкрепостеност. Психотерапевтът обръща внимание на необходимостта една такава тема да излезе от мълчаливите граници на табуто, но до известна степен да запази своя "труден", интимен характер.

Психотерапевтът споделя още едно интересно наблюдение. Проследявайки обществената реакция към темата за изкуствения интелект, тя вижда почва за обособяването на едно ново, съвременно табу.

Професионалният съвет на Дудина към слушателите е, когато се изправят пред тема, която предизвиква трудни за справяне емоции, да се насочат навътре към себе си, защото винаги има причина. Да се научим да  говорим свободно, но внимателно  по сегашните теми табу, насърчава тя.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50

Антигероите оживяват: Новата книга на Васил Русев

Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..

обновено на 03.01.25 в 10:02