Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Шестте струни на Аполон" от Йохан Пахелбел

Снимка: Wikipedia

Макар и Йохан Пахелбел в днешно време да е известен предимно със своя Канон в Ре мажор, той е сред най-прогресивните композитори в германските земи през XVII век, който демонстрира водещото си положение както в клавирните жанрове, така и в църковната, камерната и вокалната музика.

Hexachordum Apollinis ("Шестте струни на Аполон") Пахелбел публикува през 1699 г. и произведението е считано за върха на композиторското му майсторство за клавир. Творбата, която се състои от 6 арии с вариации, може да бъде изпълнена както на орган, така и на клавесин, които са показани на заглавната страница на изданието. Композиторът посвещава този свой magnum opus на двама свои колеги – Фердинанд Тобиас Рихтер и Дитрих Букстехуде, като в пространното въведение към творбата изразява надеждата те са станат учители на неговия син Вилхелм. Не е ясно дали това желание на Пахелбел се е осъществило обаче. Повечето от ариите в "Шестте струни на Аполон" са последвани от 6 вариации с изключение на втората, която има само пет, и на шестата, която има осем.

Белгийският музикант Вим Винтерс решава да изпълни клавирната творба на Пахелбел на клавикорд, заради централното място, което инструментът заема в музикалната практика в германските земи във втората половина на XVII и целия XVIII век. За записа Винтерс използва т.нар. "свободен" клавикорд, при който за всеки клавиш има по две самостоятелни струни, за разлика от "свързания", където няколко клавиша докосват една и съща струна на различни места. Подобни свободни инструменти са били особено популярни, защото позволяват изпълнението на по-голям брой тоналности, както и възможността за прозвучаване на повече съседни тонове.

Този вторник (23 януари от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълнението на Вим Винтерс на "Шестте струни на Аполон" от Йохан Пахелбел.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ирена Гъделева: Соня Йончева вдъхновява с всеки свой проект

Соня Йончева, призната за една от най-ярките звезди на световната опера, получи престижната награда "Музикант на годината" за 2023 година на Българското национално радио. Отличието се присъжда след национална анкета, организирана от предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Това не е първото голямо признание за оперната прима от БНР –..

обновено на 03.12.24 в 11:25

Епичен метъл маратон: "Файъруинд" и "Мастърплен" в "Джой Стейшън"

Концерт на огнените "Файъруинд" и класиците "Мастърплен" предстои в столичния клуб "Джой Стейшън" на 5 декември. Събитието, по време на което родните фенове на хеви метъла отново ще се срещнат с любимите си групи - но за първи път на една сцена, е начално от източноевропейското турне Masters Of Fire . Очакваме могъща приливна вълна от мелодичен..

обновено на 02.12.24 в 14:04
Акустичната версия на Crime & The City Solution – Саймън Бони, Джошуа Мърфи и Бронуин Адамс.

Crime and Тhe City Solution за първи път в София

Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да изнесат специален акустичен концерт в зала "Сингълс" на НДК (вход А4, дясно), който е част от зимното им турне Acoustic in Europe . Формацията е емблематична както за австралийската..

публикувано на 01.12.24 в 14:28

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50