Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пренастрой ума си, пренастрой страната си" – как да се превърнем от жертви в герои?!

| обновено на 23.01.24 в 10:00
Снимка: bcnl.org

Проектът "Пренастрой ума си, пренастрой страната си" (REWIRE), иницииран от участници от Унгария, Полша и България, има амбициозната цел да помогне на изгряващи лидери на гражданското общество в тези страни да променят начина си на мислене и да подобрят своите комуникационни умения. Той е насочен към активисти и лидери от различни области, работещи по важни въпроси като избори, права на човека, устойчивост и гражданско образование. Целта е да се събере разнообразен кръг от лидери с различни умения и роли, включително организатори на неформални групи и отговорници по комуникациите в утвърдени организации на гражданското общество.

По думите на Захари Янков от БЦНП (Български център по нестопанско право) проектът се основава на комуникационен подход, наречен "комуникация, базирана на надеждата". Този подход предполага, че при комуникацията с обществото трябва да се акцентира върху позитивните послания и възможностите за промяна. Вместо да се подчертават проблемите и заплахите, участниците в проекта се учат да преминават към конструктивни послания и решения. В предаването Янков изброява пет стъпки, в които може да се обобщи подходът:

"Първата стъпка е да преминем към надежда. После от нещата, срещу които се борим, да преминем към неща, които утвърждаваме. От проблем да минем към разрешение, от заплаха да минем към възможност, и от жертви да минем към герои. Когато граждански активисти комуникират своите идеи, което е основна тяхна дейност, да не наблягат на негативните послания, а да търсят този тип комуникация, който да дава на хората надежда", посочва той.

За да подкрепи този подход, REWIRE предлага двудневно обучение в Будапеща, като основоположникът на тази теория - Томас Кунс, ще бъде лектор на събитието.

Един от примерите, с които Захари Янков илюстрира прилагането на подхода е с начина, по който стандартно правим кампании у нас, насочени към болни деца. Той предлага вместо да представяме болно дете като обект на съжаление, да се подчертае, че с помощта на общността и подкрепата детето може да израсне и да стане ползотворен гражданин.

Янков дава и друг пример, който показва начина, по който комуникация, базирана на надеждата, може да повлияе на общественото мнение. В случая с хора с интелектуални затруднения, вместо да се като безпомощни, кампанията "Родени готови" е успяла  да покаже техните желания, мечти и потенциал. Чрез позитивни послания и снимки, които показват хората с интелектуални затруднения в различни професионални роли.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51