Концерт за пиано и струнен оркестър от Шнитке очаква публиката в зала "България" на 24 януари от 19 часа. В първия концерт за сезона световнопризнатата пианистка Пламена Мангова и камерен ансамбъл "Софийски солисти" ще представят и Струнен квартет оп. 130/133 "Голяма фуга" от Бетовен. Диригент ще бъде Константин Добройков.
"Струнният квартет много рядко може да се чуе, изпълнен в този състав. Чисто технически не само че той е труден за един квартет, а дублирайки всяка партия по още три-четири пъти – става още по-трудно. Така погледнато е много интересно човек да дойде, да чуе и да види как се справят музикантите", каза в ефира на програма "Христо Ботев" цигуларят Орлин Цветанов, който е част от "Софийски солисти". – "А концертът от Шнитке: за мен това е един любим композитор, защото винаги в неговото творчество той вкарва някаква гротеска."
Орлин Цветанов е от музикантите, които сбъдват мечти още с първите си изсвирени ноти. Роден под звука на музиката, в семейството на известния български композитор проф. Цветан Цветанов и пианистката Гергана Владова, за него няма рамки в стила. Съчетава класическа и поп музика, фламенко, танго, ъндърграунд, джаз. Свири с най-разпознаваемите имена на съвременната българска музика, а от 18 години е и част от музикантския екип на Лили Иванова.
"След завършването ми в Музикалното училище при г-жа Лидия Радионова и камерна музика при Явор Димитров, бях приет в Музикалната академия в класа на проф. Ангел Станков и Георгита и Венцеслав Николови, професорите, където беше много хубаво. Там израснах като цигулар. Веднага след това започнах работа за певицата Лили Иванова, която ми помогна за цялото ми израстване като музикант и човек. Тя е главната причина аз да продължавам да свиря на цигулка. Даде ми не само примера, който всички ние виждаме, като един завършен артист и музикант, но ми даде и възможността да работя и да се изхранвам с музика, което в България в последно време не е много лесно. От неин концерт в Арена "Армеец" 2012-а мои колеги от "Софийски солисти" ме поканиха да стана част от камерния ансамбъл", разказва Орлин Цветанов.
Според него характерът е основополагащ за изграждането на личността, а родителите много влияят дори в зараждането на мечтите. Най-голямата награда за артиста обаче е, след като е положил истински труд, да бъде оценен от публиката си.
"Да мечтаят свободно и спокойно, защото това е първата стъпка към нещо, ако искаш да го постигнеш. Да си го помечтаеш, след това да си го представиш как става и накрая то вземе, че стане" – това съветва цигуларят младите музиканти.
Балансът между работата и личното време е крехък, но всеки млад човек има възможността да си го отгледа в себе си и да се наслаждава на постигнатите цели, смята Орлин.
Орлин Цветанов е част от състава Bingo Symphony Orchestrа, който прави модерен прочит на класиката. Работи по различни проекти със Стоян Янкулов, Михайл Йосифов, Бисер Иванов, Младен Тасков, Веселин Веселинов-Еко, Живко Петров, Кирил Македонски. През 2011 годна със сестра му – пианистката Зорница Цветанова, създават формата "Класиката среща джаза". В резултат от общите им търсения в музиката са и проектите Dream of OZ и Tango Cats, които също затвърждават връзката между класическата и традиционна българска музика и съвременното звучене.
Снимки: ФС на камерен ансамбъл "Софийски солисти"Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg