Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концерт от Шнитке и цял един музикален свят с цигуларя Орлин Цветанов

Репетиция за концерта

Концерт за пиано и струнен оркестър от Шнитке очаква публиката в зала "България" на 24 януари от 19 часа. В първия концерт за сезона световнопризнатата пианистка Пламена Мангова и камерен ансамбъл "Софийски солисти" ще представят и Струнен квартет оп. 130/133 "Голяма фуга" от Бетовен. Диригент ще бъде Константин Добройков.

"Струнният квартет много рядко може да се чуе, изпълнен в този състав. Чисто технически не само че той е труден за един квартет, а дублирайки всяка партия по още три-четири пъти – става още по-трудно. Така погледнато е много интересно човек да дойде, да чуе и да види как се справят музикантите", каза в ефира на програма "Христо Ботев" цигуларят Орлин Цветанов, който е част от "Софийски солисти". – "А концертът от Шнитке: за мен това е един любим композитор, защото винаги в неговото творчество той вкарва някаква гротеска."


Орлин Цветанов е от музикантите, които сбъдват мечти още с първите си изсвирени ноти. Роден под звука на музиката, в семейството на известния български композитор проф. Цветан Цветанов и пианистката Гергана Владова, за него няма рамки в стила. Съчетава класическа и поп музика, фламенко, танго, ъндърграунд, джаз. Свири с най-разпознаваемите имена на съвременната българска музика, а от 18 години е и част от музикантския екип на Лили Иванова.

"След завършването ми в Музикалното училище при г-жа Лидия Радионова и камерна музика при Явор Димитров, бях приет в Музикалната академия в класа на проф. Ангел Станков и Георгита и Венцеслав Николови, професорите, където беше много хубаво. Там израснах като цигулар. Веднага след това започнах работа за певицата Лили Иванова, която ми помогна за цялото ми израстване като музикант и човек. Тя е главната причина аз да продължавам да свиря на цигулка. Даде ми не само примера, който всички ние виждаме, като един завършен артист и музикант, но ми даде и възможността да работя и да се изхранвам с музика, което в България в последно време не е много лесно. От неин концерт в Арена "Армеец" 2012-а мои колеги от "Софийски солисти" ме поканиха да стана част от камерния ансамбъл", разказва Орлин Цветанов.


Според него характерът е основополагащ за изграждането на личността, а родителите много влияят дори в зараждането на мечтите. Най-голямата награда за артиста обаче е, след като е положил истински труд, да бъде оценен от публиката си.

"Да мечтаят свободно и спокойно, защото това е първата стъпка към нещо, ако искаш да го постигнеш. Да си го помечтаеш, след това да си го представиш как става и накрая то вземе, че стане" – това съветва цигуларят младите музиканти.

Балансът между работата и личното време е крехък, но всеки млад човек има възможността да си го отгледа в себе си и да се наслаждава на постигнатите цели, смята Орлин.


Орлин Цветанов е част от състава Bingo Symphony Orchestrа, който прави модерен прочит на класиката. Работи по различни проекти със Стоян Янкулов, Михайл Йосифов, Бисер Иванов, Младен Тасков, Веселин Веселинов-Еко, Живко Петров, Кирил Македонски. През 2011 годна със сестра му – пианистката Зорница Цветанова, създават формата "Класиката среща джаза". В резултат от общите им търсения в музиката са и проектите Dream of OZ и Tango Cats, които също затвърждават връзката между класическата и традиционна българска музика и съвременното звучене.

Снимки: ФС на камерен ансамбъл "Софийски солисти"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лоенгрин" в постановка от Виена

"Никоя друга опера на Вагнер не е получила толкова хвалебствия или е била обект на толкова критични подигравки като Лоенгрин. Едно е ясно – предвид вътрешната противоречивост на пиесата, театърът е изправен пред върховното предизвикателство да развие проникновена и чувствителна деконструкция на своите ролеви модели и конфликтни структури. Културата..

публикувано на 13.07.24 в 08:10

Danai – новият глас на българската музикална сцена

Емилия Тончева, актрисата, завършила Академията по драма в Пекин, излезе с албум от три песни под псевдонима Danai. Това е нейният дебют на българската музикална сцена. Емилия комбинира жанрове и изразни средства във всичко, с което се захване – актьорско майсторство, танц, музика. Неслучайно, когато погледнем към това, което днес някак..

публикувано на 12.07.24 в 09:34

Джейкъб Колиър пее с "Мистерията на българските гласове" в София

Джейкъб Колиър, импровизаторът, който на 29 тодини вече с пълно право може да се нарече легенда в джаза ще пее в София на 11 юли. Концертът ще се състои в Зала 1 на НДК,а заедно с певеца, текстописец, преподавател и продуцент, който при това умее да свири на над 10 музикални инструмента, ще излязат "Мистерията на българските гласове", композиторът..

публикувано на 11.07.24 в 16:40

"Аксепт", "Мистър Биг" и "Дийп Пърпъл" с букет хитове и нови албуми хедлайн в афиша на "Мидалидаре"

Хоп – ето ни вече на терен в Долината на виното, с. Могилово, община Чирпан, нямаме търпение да рокясаме. Четвъртото издание на Midalidare Rock In The Wine Valley ще се проведе от 12 юли (петък) до 14 юли (неделя). Гаранция за погото и доброто настроение за подобно събитие на открито е не само лятото и бирата, пардон – виното, а преди всичко афишът...

публикувано на 08.07.24 в 16:20

В Брюксел аплодират оперни звезди от Полша и Италия в новата постановка на "Турандот"

Тази година музикалната общественост отбелязва стогодишнината от смъртта на бележития оперен композитор Джакомо Пучини. Водещият белгийски театър "Ла Моне" не можеше да подмине тази кръгла годишнина и предложи за финал на сезона нова постановка на последната творба на Пучини – "Турандот". Още повече, че Брюксел е градът, в който композиторът прекарва..

публикувано на 07.07.24 в 08:05