Концерт за пиано и струнен оркестър от Шнитке очаква публиката в зала "България" на 24 януари от 19 часа. В първия концерт за сезона световнопризнатата пианистка Пламена Мангова и камерен ансамбъл "Софийски солисти" ще представят и Струнен квартет оп. 130/133 "Голяма фуга" от Бетовен. Диригент ще бъде Константин Добройков.
"Струнният квартет много рядко може да се чуе, изпълнен в този състав. Чисто технически не само че той е труден за един квартет, а дублирайки всяка партия по още три-четири пъти – става още по-трудно. Така погледнато е много интересно човек да дойде, да чуе и да види как се справят музикантите", каза в ефира на програма "Христо Ботев" цигуларят Орлин Цветанов, който е част от "Софийски солисти". – "А концертът от Шнитке: за мен това е един любим композитор, защото винаги в неговото творчество той вкарва някаква гротеска."
Орлин Цветанов е от музикантите, които сбъдват мечти още с първите си изсвирени ноти. Роден под звука на музиката, в семейството на известния български композитор проф. Цветан Цветанов и пианистката Гергана Владова, за него няма рамки в стила. Съчетава класическа и поп музика, фламенко, танго, ъндърграунд, джаз. Свири с най-разпознаваемите имена на съвременната българска музика, а от 18 години е и част от музикантския екип на Лили Иванова.
"След завършването ми в Музикалното училище при г-жа Лидия Радионова и камерна музика при Явор Димитров, бях приет в Музикалната академия в класа на проф. Ангел Станков и Георгита и Венцеслав Николови, професорите, където беше много хубаво. Там израснах като цигулар. Веднага след това започнах работа за певицата Лили Иванова, която ми помогна за цялото ми израстване като музикант и човек. Тя е главната причина аз да продължавам да свиря на цигулка. Даде ми не само примера, който всички ние виждаме, като един завършен артист и музикант, но ми даде и възможността да работя и да се изхранвам с музика, което в България в последно време не е много лесно. От неин концерт в Арена "Армеец" 2012-а мои колеги от "Софийски солисти" ме поканиха да стана част от камерния ансамбъл", разказва Орлин Цветанов.
Според него характерът е основополагащ за изграждането на личността, а родителите много влияят дори в зараждането на мечтите. Най-голямата награда за артиста обаче е, след като е положил истински труд, да бъде оценен от публиката си.
"Да мечтаят свободно и спокойно, защото това е първата стъпка към нещо, ако искаш да го постигнеш. Да си го помечтаеш, след това да си го представиш как става и накрая то вземе, че стане" – това съветва цигуларят младите музиканти.
Балансът между работата и личното време е крехък, но всеки млад човек има възможността да си го отгледа в себе си и да се наслаждава на постигнатите цели, смята Орлин.
Орлин Цветанов е част от състава Bingo Symphony Orchestrа, който прави модерен прочит на класиката. Работи по различни проекти със Стоян Янкулов, Михайл Йосифов, Бисер Иванов, Младен Тасков, Веселин Веселинов-Еко, Живко Петров, Кирил Македонски. През 2011 годна със сестра му – пианистката Зорница Цветанова, създават формата "Класиката среща джаза". В резултат от общите им търсения в музиката са и проектите Dream of OZ и Tango Cats, които също затвърждават връзката между класическата и традиционна българска музика и съвременното звучене.
Снимки: ФС на камерен ансамбъл "Софийски солисти"Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg