Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Гласът на времето" навърши три години

| обновено на 25.01.24 в 10:04
Снимка: Цецо Папазов

Три години философски разговори за битието и съзнанието в предаването “Гласът на времето“. Така условно можем да обобщим темите, които се обсъждаха в неговия ефир. 

В "Нашият ден" водещите на "Гласът на времето" – Даниел Ненчев, Бойко Ламбовски, Радослав Чичев и Надежда Московска, споделят своите впечатления, визия и усещания за изминалия период. 

В интервюто Даниел Ненчев споделя, че благодарение на усилията на Митко Новков и Ирина Вълчанова “Гласът на времето“ продължава да съществува и да се развива. Той коментира, че създаването на подобно предаване е лесно – "просто се събираш хора, които са прочели по една училищна библиотека, и ги слагаш в ефир".

Бойко Ламбовски отбелязва, че "Гласът на времето" се фокусира върху времето и промените в него, призовавайки слушателите да разгледат съвременната действителност в контекста на миналите събития и периоди. Той подчертава важността на разбирането и осмислянето на събитията, които се случват в нашия свят.

“Предаването е с акцент върху времето и може би това, което аз и колегите ми се опитваме да направим, е да покажем, че това време се мени, че е имало и друго време, други времена, така че да приемем по-спокойно случващото се сега", посочва той.

Надежда Московска оценява формата на предаването, като подчертава, че в рамките на един час може да се достигне до хуманни твърдения, дори и без научна претенция. Тя споделя, че изкуственият интелект не може да замести човешката способност за обсъждане и анализ на идеи.

"Дори и да кажем нещо, което не е напълно вярно, то е вярно по един друг начин. Изкуственият интелект не може да внимава така, както могат да внимават трима души на едно място", посочва тя.

Радослав Чичев признава, че ключовата роля в предаването имат гостите, които са част от интелигенцията на България. Той подчертава важността на предавания, които предоставят пространство за обсъждане на важни теми и идеи, които не се разглеждат в ежедневието. Спорен него предаването е голямо предизвикателство, но е и ценен принос към интелектуалната сцена на страната.

"Това, че предаването е такова, до голяма степен се дължи и на събеседниците. Те са много важни и е важно да се чува техният глас. Това е част от интелигенцията на България и е хубаво да има предавания, които да отразяват техния глас. Това предаване е едно пространство, в което могат да се обсъждат и мислят неща, които в ежедневието си и в начина, по който общуваме, няма как да чуем. Това са хора от БАН, от Софийския университет, хора, действащи в областта на културата", посочва той.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Резиденция Баба" с нов формат в 10-ото юбилейно издание

Десетото издание на инициативата "Резиденция Баба" на сдружение "Фабрика за идеи" ще събере интердисциплинарна група творци и изследователи от 30-и август до 9-и септември във видинските села Делейна, Ясен и Кошава, з аедно с местните общности, те ще търсят съзидателни форми на туризъм.  В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" обсъждаме..

обновено на 29.07.24 в 11:44

Фестивалът за електронна музика No Signal се мести на Витоша

От 2 до 4 август на хижа "Планинец" във Витоша ще се проведе фестивалът за електронна музика, организиран от независими артисти No Signal. През последните години фестивалът се утвърди като значимо събитие в електронната сцена, но тази година организаторите са принудени да променят локацията си. Тазгодишното издание няма да се състои на обичайното си..

обновено на 29.07.24 в 10:37

"Академия за младежко участие", или какво е важно в политиката

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" от Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите, съвместно с Национален младежки форум, обсъждаме какви са резултатите от двугодишния проект "Академия за младежко участие". Проектът "Академия за младежко участие", финансиран от програма „Еразъм+“ на Европейската комисия, завърши с кръгла..

обновено на 29.07.24 в 10:14
Стефания Колева

Рожден ден с ретроспекция: Стефания Колева за личното и професионалното израстване

Днес, на 29 юли, честитим рождения ден на талантливата актриса Стефания Колева. За нея този период е изпълнен с летни турнета и нови професионални предизвикателства. Заедно с актьора Деян Ангелов, тя участва в множество представления на открито в големите градове на страната, а през август и септември ще я видим и на сцената на "Маймунарника" в..

обновено на 29.07.24 в 09:00

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15