Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството да учим

Как в света на съвременните технологии се формират знания и ценности

Литература, математика, физика, химия – това са само част от предметите, които традиционно учим в училище. Във все по-сложната мрежа от технологии и взаимовръзки на съвременния свят обаче сякаш е необходим нов предмет. Нужно е да учим как да учим – и то не само в класната стая, а и много след нея.

В един своеобразен "час по учене" ви кани и предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев", където съдържателен разговор за изкуството да учим обедини интересни събеседници с отношение по темата.  

"Технологиите са навсякъде около нас и около учениците. Говорим си за умен часовник, за умен телефон, но мисля, че най-важното е да ги използваме умно ние самите", изтъкна Василена Панчарова от платформата "Уча.се". Заедно с нея в дискусията се включиха Борис Илиев, учител по български език и литература в Националната природо-математическа гимназия, и Рая Цветкова от сдружението "Бъдещето сега".

"Ученето е преди всичко общуване. Ако човек отвори един старогръцки речник, ще види, че там "преподавам" и "възпитавам" се изразява с един глагол –  παιδεύω. Това означава, че още от древни времена хората са схващали ученето като процес едновременно на придобиване на знания и на формиране на личност", посочи Борис Илиев.

Рая Цветкова също подчерта ролята на общуването в образованието: "Трябва да даваме повече възможности за разговор и за задаване на въпроси. Много често самият факт, че някой ни е дал пространство да размишляваме по някоя тема, ни помага да научим повече за себе си, за темата и за ценностите си."

И тримата участници в разговора коментираха важната функция на образователния процес, свързана с формирането на ценности. "Много полезни са точно хуманитарните науки, които да ни ориентират в това какво е добро и какво е лошо, къде стоим ние в дадена ситуация, какви решения вземаме. Предмет като литературата, в който много често се разглеждат и анализират житейски ситуации, било то и в художествен контекст, помагат на младия човек да се ориентира", напомни Василена Панчарова.

Борис Илиев пък постави специален акцент върху един полезен урок, който като че ли понякога забравяме: "Познанието не се получава, когато всичко идва при теб и става като теб, а когато ти се отвориш към света или към много чужди светове и извършиш усилие да отидеш до тях. Едно уточнение – никой не е казал, че това е лесно. Но децата преди всичко трябва да се научат, че качествените, истински стойностните неща в света не стават лесно".

В крайна сметка чувството на удоволствие от ученето е  наградата за всеки, който се изправи срещу трудностите и ги преодолее. "Тази радост, това щастие да можеш да разбереш. Да можеш да се впуснеш в един друг свят и да можеш да разбереш какво ти казва някой през епохи, през езици, с различни похвати", описа усещането Рая Цветкова.

Подходящо развитие на темата – от изкуството да учим към ученето в сферата на изкуството – предлага втората част от предаването. Маргарита Доровска, директор на Музея на хумора и сатирата в Габрово и директор на центъра "Кристо и Жан-Клод", разказа за новата инициатива "Училище за куратори". Виктор Янков, експерт с богат опит в организирането и промотирането на мащабни културни събития, част от екипа на Фондация "Пловдив 2019", пък представя академията за мениджъри в областта на културата "Cultart".

Всичко това, както и още – чуйте в звуковите файлове.



Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14