Българи отново покориха върха на цирковото изкуство с участието си в на международния цирков фестивал в Монте Карло. Сестри Колеви и Цветомира Кирова-Ерани са сънародниците ни, които получиха две награди "Златен клоун" в 46-ото издание на фестивала. За да говори за техния успех, в ефира на предаването "Нашият ден" гостува Енчо Керязов – последният българин преди тях, носител на приза "Сребърен клоун".
В началото на разговора Керязов, който понастоящем е заместник-кмет по културата, младежта, образованието и спорта в Община Ямбол, почете паметта на писателя Христо Карастоянов, който почина тази седмица. "Имах възможност да го познавам лично и да общувам с него", споделя Керязов, според когото това е голяма загуба както за града, така и за страната.
Относно отличията "Златен клоун" за родните артисти, гостът на предаването, запознат с най-големите циркови спектакли по света, смята, че те са напълно заслужени. "Момичетата показаха невероятна класа, елементи, правени и изпълнявани до този момент само от мъже. Красота и грация. Съчетание на музика и костюми. Много впечатляваща презентация за едни млади момичета – нещо, което принципно изисква дългогодишна подготовка", казва опитният цирков артист.
Керязов споделя повече за интересната история на сестрите, която, по думите му, "умножава наградата по 100". В изграждането им като артисти важен принос има както италианското цирково училище, което завършват, така и родителите им – българин и италианка. Керязов разказва, че през 1992 година работи с бащата на сестри Колеви в Австрийския национален цирк. Той споделя искреното си възхищение от уважението и приемствеността, които Колеви демонстрират към своя баща и българския си произход.
Успехът на другата ни сънародничка, Цветомира Кирова - Ерани, която заедно с мъжа си, Елвис Ерани, е дресьор на животни в цирка, също е забележителен, според Керязов.
Българският артист прави всичко възможно, за да популяризира и пренесе у нас световното цирково изкуство от най-висок клас. Благодарение на организираната от него "Нощ на звездите" в страната ни гостуват най-големите циркови звезди. Керязов с радост съобщава, че 13-ото издание на спектакъла, в който деца и възрастни мечтаят заедно, тази година ще се завърне в зала "Арена" в София.
"Надявам се да успеем да убедим собственика на "Цирк дю Солей" да се лиши от най-атрактивния си номер в Лас Вегас за една седмица", казва Керязов по повод поканата към сестри Колеви да участват в "Нощ на звездите".
На талантливите деца на България, които той не спира да вдъхновява чрез работата на своята фондация, Керязов пожелава да преследват мечтите си.
В края на разговора гостът изразява и своята съкровена надежда повече млади хора да се гордеят, че са българи. Нещо, за което сестри Колеви са пример и вдъхновение.
Целият разговор можете да чуете в звуковия файл:
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..
Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg