Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България от птичи поглед" – една изложба с нестандартна гледна точка

Снимка: bcilondon.co.uk

Красотата и колорита на България от гледната точка на птиците.

Рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското внимание към изложбата "България от птичи поглед", която ще бъде открита днес, 26 януари, в галерия "София" към Български културен институт Лондон. Гост в ефира на радиото е фотографът Александър Иванов, за да разкаже за своите естетически търсения и предстоящата експозиция.  

"Опитвам се да работя по свои проекти, никой не ми ги задава", споделя фотографът на свободна практика. Той посочва, че изложбата, която включва 25 широкоформатни фотографии, посветени на българските природни и културни забележителности, е вдъхновена от работата на френския фотограф Ян Артрюз Бертран.

За фотографската работа "от птичи поглед" Иванов казва: "Снимките от въздуха бяха нещо, което разчупи, ако мога да кажа, статуквото, което от години си налагах. Тогава се снимаше с аналогови апарати, снимах основно природа във формат 6 х 7, ходех по планини и интересни места, които ме впечатляваха и които ми бяха интересни." Всичко това се оказва твърде ограничаващо като похват за Иванов. След рекламни снимки от въздух  в тандем с пилот, предизвикателството се превръща в страст за фотографа.

Александър Иванов споделя със слушателите на предаването как успява да улови едни от най-култовите си кадри. Той допълва: "От високо човек вижда много неща. Хубавото е, че не виждаме нещата, които ни дразнят – например захвърлените  отпадъци."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25