Библиотеката при НЧ "Съвременник-1986" в Пловдив набира дарения от книги на български и чуждестранни автори. За предпочитане е книгите да бъдат художетсвена литература. Единственото условие е изданията да са добре запазени и от прериода след 2014 година. Повече за кампанията и фонда на библиотеката разказва секретарят на читалището Вера Аврионова-Станджикова в ефира на предаването "Нашият ден".
Станджикова споделя, че кампанията възниква поради нуждата от подновяване на книжния фонд с търсени от читателите заглавия. По финансови причини читалището не смогва да закупи всички книги – български, чуждестранни, детски – към които потребителите проявяват интерес.
Секретарят на читалището обръща внимание на факта, че читалищните библиотеки не разполагат с голям капацитет, техният фонд се попълва предимно с художествена литература, като най-търсена, и има глад за нови заглавия.
Станджикова отбелязва добра тенденция: "За щастие се наблюдава голям ръст на четящите деца." Ето защо призовава всички желаещи да дарят включително и детска литература.
За читалището, което се намира в жилищен район "Тракия", неговият секретар с гордост заявява: "Имаме една изключително съвременна библиотека."
Станджикова пояснява, че НЧ "Съвременник-1986" разполага с електронен каталог, достъпен през всяко едно устройство за всеки читател, желаещ да провери наличието на дадена книга.
Гостът на рубриката "Времето на редактора" споделя, че кампанията е активна вече една седмица и засега протича успешно.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика. Утопията е важна част от социалните и литературни..
На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg