Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дестинация Хасково: Културно-историческите съкровища на града и региона

Снимка: haskovomuseum.com

Предаването "Terra култура" отвежда своите слушатели в Регионалния исторически музей - Хасково. Водач в пътешествието през културно-историческото наследство на Хасковска област е д-р Веселина Узунова, главен уредник на отдел "Най-нова история на България", автор на исторически публикации и сценарист на документалната поредица "Загадки и истории в музея".

В началото на разговора Узунова казва, че Историческият музей в града предлага богат фонд от артефакти за проявяващите интерес към различни исторически пластове – през антично минало и  етнографска колекция до експозиция на тема "Хасково и хасковци през ХХ век".

Музейният уредник споделя: "Нашата публика основно е от ученици, съвсем естествено и нормално. Ние сме особено горди, че успяхме да върнем учениците в музея." Узунова допълва, че за работещия музеен екип обратната връзка от страна на младите и техните учители е от голямо значение.

Гостът на предаването обяснява с доза съжаление, че засега туристическите компании не припознават Хасково и историческия му музей като дестинация в своите маршрути както поради липсата на реклама, така и заради неразвитата туристическа инфраструктура в града. За сметка на това музейният център в с. Александрово и прилежащата към него Александровска гробница са известни и в България, и в чужбина, разказва Узунова.

Узунова смята своите колеги и себе си за щастливи хора с чувство за мисия. "С колегите много рядко говорим за заплати и разочарование. По-скоро говорим за това какво можем да направим. Работим с въодушевление, с поглед към новото и иновативното", споделя тя.

Сценаристът на документалната поредица "Загадки и истории в музея" разказва повече и за този уникален за България проект.

В рамките на 10 епизода зрителите на документалната серия могат да се запознаят с 20 теми, свързани с някой конкретен експонат от експозиция в музея. Филмовият проект е осъществен чрез европейски финансов механизъм с партньор Исландия, допълва Узунова. Тя очертава и някои културно-исторически теми, които чрез възстановки, музика и изследователски подход ще бъдат представени в поредицата.

Една от темите, които сценаристът представя на слушателите, е озаглавена "Непокорните Шишмановци" и е посветена на известния хасковски род от XIX век. Къщата на Христодул Вълчев Шишманов, допринесъл за културно-просветните процеси в града, скоро ще бъде отворена за посетители след около 30 години затворено положение, споделя още Узунова.

Поредицата, която към момента се промотира през местната телевизия, ще бъде достъпна и за посетителите на Кирковото училище – още един обект, който предстои да бъде открит скоро, по думите на Узунова. За финал тя кани всички слушатели, които имат желание да се впуснат в едно пътешествие в миналото, да заповядат в Регионалния исторически музей - Хасково.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Богдан Дарев

Да правиш кино там и тук

Богдан Дарев е режисьор и продуцент. Живее и работи в Сиатъл, САЩ, където заминава през 1995 г. В творческата му биография има няколко филма, сред които "Тази баба", "Хармония", "Там", заради който се връща в България 23 години след заминаването си, "Кавал парк", а най-новият се нарича "Спица". Филмът му "Там" беше излъчен по БНТ, а "Кавал..

публикувано на 21.07.24 в 09:10

Филмът"Вчера" оживява на театрална сцена

На 27 септември в Открита сцена "Сълза и смях" е премиерата на спектакъла "Не бях аз" от Владо Даверов . Режисьор на постановката е Лиза Шопова, музиката е дело на Кирил Маричков, а сценографията на Анелия Райкова. Мултимедийният спектакъл е продължение на българския филм "Вчера" от 1987 г. с режисьор Иван Андонов и автор Владо Даверов...

публикувано на 20.07.24 в 09:05
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18