Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кюстендил отбелязва традиционния си празник

| обновено на 29.01.24 в 13:09
Снимка: Сайт на община Кюстендил

Днешният ден отбелязва официалния празник на град Кюстендил, установен през 2009 година по решение на Общинския съвет. Този ден се празнува в чест на Освобождението на Кюстендил и е от изключително значение за историята на града. За да разберем повече за историята на този празник и събитията, свързани с него, разговаряме в ефира на "Нашият ден" с кмета на Кюстендил, Огнян Атанасов.

По неговите думи събитията, свързани с Освобождението на Кюстендил, заемат почетно място в историята на града. Дядо Ильо Марков, известен и като Ильо войвода, има основна заслуга за това. Този празник се чества с особена тържественост и гордост в сърцата на всички жители на Кюстендил.

За втора поредна година, във вчерашния ден, градът направи възстановка на събитията, случили се преди 146 години. Това стана възможно благодарение на Националното дружество "Традиция" и техните клубове от цялата страна.

Официалните чествания започнаха още вчера и събитията ще достигнат кулминация в 11:00 часа. Градското тържество ще бъде подчертано с официално тържествено шествие, което ще тръгне от центъра на Кюстендил и ще завърши пред паметника на Ильо войвода. Моментът ще бъде отбелязан със специално поднасяне на венци и цветя, както и с ретроспекция на събитията от този важен период на историята на града.

Новото тази година е, че празникът е обвързан с поредицата "Български будители" и с представянето на две нови марки. Едната марка е посветена на Яков Крайков, първият български печатар, гравьор и художник, за когото има запазени автентични сведения още от 1566 година. За Кюстендил има особено значение този факт, тъй като сведенията сочат, че той е роден в подножието на Осоговската планина близо до града.

По думите на кмета туризмът е един от основните приоритети на града. Така Кюстендил ще бъде петата община в България, която участва във всички туристически изложения. "Ние сме град, които има 8000 години история", посочва Огнян Атанасов.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25