Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Душата на България през обектива на Асен Великов

Снимка: Асен Великов

Асен Великов – фотографът, отдаден на българската душевност и красота, говори в ефира на предаването "Terra Култура" за магията на снимането, работата на терен и красотата на България.

Великов си спомня за времето, когато за първи път хваща фотоапарат. Той разказва за началото на своята фотографска страст, за излизането от тъмната стаичка за проявяване на негативи и за преживения Преход – дигитален и обществен.

"Не само техниката прави снимката. Човекът, който снима, също е много важен фактор", вярва фотографът и размишлява за съдбата на фотографията в контекста на развиващия се изкуствен интелект.

Според Великов човекът - фотограф има едно голямо предимство пред технологията, а именно – емоцията, която може да преживее на терен и която прави добрата фотография възможна.

Тази мисъл отвежда госта и към последните снимки на терен, които осъществява по време на фестивала Сурва. "Още съм с приповдигнато настроение. Там беше един казан, който вреше от емоции", изказва той въодушевлението си от творческия досег с кукерския колорит, красивите жени и децата, вземащи участие в традицията.

Образът на българската жена е едно от главните вдъхновения за Великов. Фотографът е убеден, че българките стават все по-красиви, за което допринасят и носиите, в които обикновено ги заснема.  

Гостът в предаването споделя къде желаещите могат да се запознаят с фотографската му работа. Освен в дигиталните платформи, в момента в Етнографския музей на Пловдив има негова изложба. Събитието е в сътрудничество с представители на нечуващата общност.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50