Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ралица Коларова за ценните житейски уроци

Снимка: БНР

Ралица Коларова е млада студентка със специалност "Регионално развитие и политика" в СУ "Св. Климент Охридски". Като дете губи своите родители. Първо – баща си, години по-късно и своята майка. Живее с дядо си, към когото питае уважение и благодарност. Житейските трудности я каляват и пораждат стремежа да се развива и изгражда като осъзната личност, която да даде своя принос. Проявление на нейната целеустременост е личната ѝ кауза – платформата "Сам постигам". Уеб сайт, който предоставя достоверна информация за държавна и частна финансова подкрепа на уязвими групи – ученици и студенти с подобна съдба.

Ралица вижда своето бъдеще и професионална реализация тук, в България.

"Смятам, че всички хора, които имат такива трудности и житейски неволи, трябва да го приемат като мотив да се борят и да постигат още неща. Така, че да е ползотворно всичко, което правят, макар и с едно чувство на празнота, което може би имат от загубата на близък човек. Но борбеността идва с времето, с усилията и с желанието да се бориш".


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15