"Портретът на Дориан Грей" е премиерното заглавие в афиша на Габровския драматичен театър "Рачо Стоянов". Прочутият роман на Оскар Уайлд оживява на сцената под режисурата на Веселка Кунчева. Неин е и драматургичният вариант, в съавторство с Полина Христова.
Акцентът в сценичния прочит е откъсването на душата от плътта и как ние го правим в желанието си да увековечим тленността си – да се вкопчим в нея, тя да не приключва, да не си отива. Така постепенно започваме да губим душите си, сподели в "Артефир" Веселка Кунчева.
"Темата за битката между плътта и душата, разбира се, е вечна тема. Но особено в съвремието ни, това, което наблюдавам в света, в който живеем, все повече са изкушенията за плътта и все по-малко са изкушенията за духовността. Храната, която даваме на плътта си, е в огромни количества в сравнение с храната, която даваме на душите си. Наистина сякаш рискуваме да удавим душите си, да ги погубим някъде там, измежду консумацията.
Абсолютно навсякъде можем да открием съвременните проявления на Дориан Грей, във всички сфери на живота. Дориан Грей е символ на себелюбието, на тоталната липса на емпатия, на концентрацията само и единствено в плътското, и отрицанието на духовността.
Чрез този спектакъл бих искала някак си човек да се замисли над това какво прави с душата си, къде е тя в момента – в джоба ли е, забравена в някой шлифер ли е, в чантата ли е, все още ли е тука, вътре в него. Това е единственият въпрос, който бих искала някак си да дам на зрителите".
Сценографията и костюмите са дело на Мариета Голомехова, композитор – Милен Апостолов, хореограф – Явор Кунчев.
Премиерните представления са на 1 и 2 февруари.
На 27 февруари спектакълът ще се изиграе отново в Габрово и веднага потегля на турне. Още през февруари ще гостува в Ловеч, а през следващите месеци са планирани представления в Бургас, Варна, Народен театър "Иван Вазов" - София, Русе, Стара Загора и други градове в страната.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg