Тийноватор е програма за създаване на стартъп клубове в българските училища. Програмата, в която ментори и предприемачи помагат на ученици да стартират собствен бизнес, прохожда през учебната 2018 – 2019 година, когато в нея участват общо 50 ученици от четири училища в София. Към днешна дата протича шестото издание на Тийноватор, което може да се похвали с много по-сериозни мащаби. В края на месец януари по време на един от ключовите етапи на програмата – Уикенд на идеите – присъстваха близо 500 ученици от 10 и 11 клас, 100 ментори и около 50 гост-ментори – експерти в различни сфери.
За да разкажат повече за Тийноватор и Уикенда на идеите в предаването "Нашият ден" гостуват Зорница Миткова, управляващ директор на програмата, и Мая Бобева, един от менторите в тазгодишното издание.
Миткова разказва как протича един Уикенд на идеите. В Sofia tech park се срещат на живо всички ученици от клубовете на Тийноватор заедно с менторите и експертите от различни компании. В двудневния период тийноваторите изготвят презентации по своите бизнес идеи. Резултатът е 88 идеи, всяка синтезирана в двуминутна презентация. "Нещо, което не може да се опише", по думите на Зорница Миткова. Според нея толкова много млада, кипяща енергия има магическо въздействие върху всички участници.
"Най-иновативна идея", "Най-добър зелен бизнес", "Най-устойчив бизнес модел" – това са някои от общо 12 категории, в които журито оценява младите иноватори.
Уикенд на идеите е първата кулминация в извънкласната учебна програма на Тийноватор, в която в продължение на девет месеца ученическите клубове, начело с двама ментори, усвояват способности, изучават 28 теми и разработват собствен бизнес модел. Миткова акцентира върху умението да изразяваш идеите си и да презентираш синтезирано – нещо, което е полезно за учениците както в училище и по време на програмата, така и в живота.
Директорът на програмата казва, че тя е безплатна. "Искаме да дадем достъп не само до предприемачеството, но и към по-широки хоризонти. Да поставим учениците в реална среда." За участие се изисква смелост и проактивност от страна на учениците, а записването става през сайта на Тийноватор.
Програмата е мост между бизнеса и учениците. За бизнеса представлява интерес да разбере как мислят тези млади хора – бъдещи служител и потребители. Според Миткова Тийноватор успява да развива качества у учениците, които е късно тепърва да бъдат развити след завършване на гимназията, защото живеем в динамичен свят. Тя споделя призива си към различните компании да се докоснат до тази възрастова група, която "буквално чука на вратата на живота."
А кои теми се очертават като най-важни за младото поколение иноватори?
"Най-много идеи имаше в областта на кариерното развитие и образованието. Имаме и идея в областта на културата и изкуството. Тийноватор още веднъж доказа, че учениците искат по-рано да станат независими и по-рано да изкарват парите си и да стажуват през лятото", казва Зорница Миткова.
Към разговора се присъединява носителят на наградата в оспорваната категория "Най-добър ментор" – Мая Бобева.
Тя описва мотивацията си за участие като ментор така: "Исках да видя кой идва". В избора я води също желанието да помогне на младото поколение да развие някои важни умения и да бъде подготвено за това, което го очаква в близкото бъдеще. Не на последно място, Бобева приема програмата като източник на вдъхновение и енергия. Тя е собственик и управител на детско издателство с млад екип и вярва, че има неща, които различните възрастови групи могат да научат една от друга.
Бобева разказва за големия професионален и емоционален ангажимент на менторството и добавя: "Наградата е доста голяма за нас, като ментори."
Според нея за младите е много важно да видят възрастен, който се поставя наравно с тях. Бобева споделя, че решенията в групата се взимат демократично и информирано – както трябва да функционира и едно общество. "School food – good food" се казва проектът, избран от нейните ученици - иноватори, и е свързан с подобряване на храната в училище.
Програмата на Тийноватор продължава устремено към своята последна и най-важна фаза. Ученическите идеи, показани на Уикенд на идеите, ще бъдат презентирани на 18 май пред жури от инвеститори, за да се превърнат в работещи бизнес модели.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:
След премиерата на документалния филм "Смърт за автора, живот за героя", посветен на Алеко Константинов – разговор в "Артефир" с режисьора, сценарист и продуцент Илия Костов . Костов е автор на редица игрални и документални проекти, като последното му гостуване в ефира на предаването бе по повод филма "Интимно за кръга "Мисъл". "Смърт..
В навечерието на Световния ден на театъра, който празнуваме на 27 март, Драматичният театър "Невена Коканова" в Ямбол откри една непразнична фотографска изложба под мотото "С’цената, с която живея". С тази изложба театърът дава гласност на проблема със затворената си от три месеца сцена, на която вече не могат да се играят никакви представления...
Вчера, 27 март, бе дадено началото на престижния Панаир на книгата в Лайпциг – едно от най-значимите събития в литературния свят. Този културен форум, датиращ още от XVII век, ежегодно привлича автори, издатели и читатели от всички краища на планетата. Лайпциг, утвърден като център на германското книгоиздаване, отново е сцена за представяне на нови..
В нощите на света има думи, които не заспиват. Думи, които като светулки трептят в тъмнината и осветяват пътя на онези, които се осмеляват да скитат из собствената си душа. Димчо Дебелянов е един от тях. Поет на недовършените мечти, на въздишките, които не намират утеха, на домове, към които винаги се завръщаме, но които никога не ни дочакват..
Днес, 28 март, в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна ще бъде открита самостоятелната изложба на художника Милчо Талев. Събитието ще започне в 18:00 часа, а експозицията ще може да бъде разгледана до 22 април . Не пропускайте тази уникална възможност да се запознаете с творчеството на Милчо Талев! За повече подробности ни..
"Мост между поколенията" ще изградят Биг бендът на БНР и гост-диригентът Георги Милтиядов с програмата от едноименния концерт на 27 март, четвъртък от 19.00..
По традиция, която води началото си от 1962 година, на 27 март отбелязваме Световния ден на театъра. В този ден Съюзът на артистите в България присъжда..
Българската отсечка от едно доста дългоочаквано турне започва довечера (сряда, 26 март) от 20.30 ч. в клуб "Паве" (под Столична библиотека), а Дон..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg