Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тийноватор – мост между младите иноватори и бизнеса

Уикенд на идеите
Снимка: Тийноватор/ Фейсбук

Тийноватор е програма за създаване на стартъп клубове в българските училища. Програмата, в която ментори и предприемачи помагат на ученици да стартират собствен бизнес, прохожда през учебната 2018 – 2019 година, когато в нея участват общо 50 ученици от четири училища в София. Към днешна дата протича шестото издание на Тийноватор, което може да се похвали с много по-сериозни мащаби. В края на месец януари по време на един от ключовите етапи на програмата – Уикенд на идеите – присъстваха близо 500 ученици от 10 и 11 клас, 100 ментори и около 50 гост-ментори – експерти в различни сфери.

За да разкажат повече за Тийноватор и Уикенда на идеите в предаването "Нашият ден" гостуват Зорница Миткова, управляващ директор на програмата, и Мая Бобева, един от менторите в тазгодишното издание.

Миткова разказва как протича един Уикенд на идеите. В Sofia tech park се срещат на живо всички ученици от клубовете на Тийноватор заедно с менторите и експертите от различни компании. В двудневния период тийноваторите изготвят презентации по своите бизнес идеи. Резултатът е 88 идеи, всяка синтезирана в двуминутна презентация. "Нещо, което не може да се опише", по думите на Зорница Миткова. Според нея толкова много млада, кипяща енергия има магическо въздействие върху всички участници.

"Най-иновативна идея", "Най-добър зелен бизнес", "Най-устойчив бизнес модел" – това са някои от общо 12 категории, в които журито оценява младите иноватори.

Уикенд на идеите е първата кулминация в извънкласната учебна програма на Тийноватор, в която в продължение на девет месеца ученическите клубове, начело с двама ментори, усвояват способности, изучават 28 теми и разработват собствен бизнес модел. Миткова акцентира върху умението да изразяваш идеите си и да презентираш синтезирано – нещо, което е полезно за учениците както в училище и по време на програмата, така и в живота.

Директорът на програмата казва, че тя е безплатна. "Искаме да дадем достъп не само до предприемачеството, но и към по-широки хоризонти. Да поставим учениците в реална среда." За участие се изисква смелост и проактивност от страна на учениците, а записването става през сайта на Тийноватор.

Програмата е мост между бизнеса и учениците. За бизнеса представлява интерес да разбере как мислят тези млади хора – бъдещи служител и потребители. Според Миткова Тийноватор успява да развива качества у учениците, които е късно тепърва да бъдат развити след завършване на гимназията, защото живеем в динамичен свят. Тя споделя призива си към различните компании да се докоснат до тази възрастова група, която "буквално чука на вратата на живота."

А кои теми се очертават като най-важни за младото поколение иноватори? 

"Най-много идеи имаше в областта на кариерното развитие и образованието. Имаме и идея в областта на културата и изкуството. Тийноватор още веднъж доказа, че учениците искат по-рано да станат независими и по-рано да изкарват парите си и да стажуват през лятото", казва Зорница Миткова.

Към разговора се присъединява носителят на наградата в оспорваната категория "Най-добър ментор" – Мая Бобева.

Тя описва мотивацията си за участие като ментор така: "Исках да видя кой идва". В избора я води също желанието да помогне на младото поколение да развие някои важни умения и да бъде подготвено за това, което го очаква в близкото бъдеще. Не на последно място, Бобева приема програмата като източник на вдъхновение и енергия. Тя е собственик и управител на детско издателство с млад екип и вярва, че има неща, които различните възрастови групи могат да научат една от друга.

Бобева разказва за големия професионален и емоционален ангажимент на менторството и добавя: "Наградата е доста голяма за нас, като ментори."

Според нея за младите е много важно да видят възрастен, който се поставя наравно с тях. Бобева споделя, че решенията в групата се взимат демократично и информирано – както трябва да функционира и едно общество. "School food – good food" се казва проектът, избран от нейните ученици - иноватори, и е свързан с подобряване на храната в училище.

Програмата на Тийноватор продължава устремено към своята последна и най-важна фаза. Ученическите идеи, показани на Уикенд на идеите, ще бъдат презентирани на 18 май пред жури от инвеститори, за да се превърнат в работещи бизнес модели.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади автори представят свои фотокниги

Дамян Думанов и Боян Кривошиев са двама млади автори, които следват фотография във Виена и в София. Те представиха свои фотокниги в лимитиран тираж в галерия " Синтезис " . „За една година успоредно се разви нашия интерес към формата на фотокнигата – казва Дамян Думанов – това са нашите първи стъпки и опознаване на формата. Личният елемент..

публикувано на 26.07.24 в 19:10

"Самоопределения на скулптурата" на "Шипка" 6

По случай своята 70-годишнина известният  художник, артист и скулптор Иван Русев предложи на своята публика, колеги и приятели изключително интересен проект, фокусиран върху базисните условия на скулптурата в днешно време.  В галерията на СБХ на "Шипка" 6, на целия първи етаж се представя иновативната експозиция, посветена на 70-годишнината на..

публикувано на 26.07.24 в 18:40

"Среща в Бургас" с музиката на Георги Милтиядов

Плевенската филхармония кани публиката на Бургас на 29 юли в Спортната зала на града, където ще има концерт-спектакъл с музиката на Георги Милтиядов . Спектакълът "Среща в Бургас" включва имената на изпълнителите:  Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Цветан Недялков, Невена Пейкова, Квартет "Белканто" и др. Режисьор е Христо..

публикувано на 26.07.24 в 17:58

Изкуство, история и романтика в романа "Благородството задължава" на Ангелина Ангелова

"Благородството задължава" е роман на българската писателка и авторка на исторически епоси Ангелина Ангелова. Той е трети в нейната творческа биография след "Сърцето помни", "Любовта на музата". Ангелина Ангелова се впуска в страстен танц от изкуство, минало и романтика. Действието в книгата се развива в средата на XIX век и пренася читателите от..

публикувано на 26.07.24 в 12:30

ЛАДУ за петнадесети път в Националната художествена академия

Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж. Изборът на..

публикувано на 26.07.24 в 09:00