Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тийноватор – мост между младите иноватори и бизнеса

Уикенд на идеите
Снимка: Тийноватор/ Фейсбук

Тийноватор е програма за създаване на стартъп клубове в българските училища. Програмата, в която ментори и предприемачи помагат на ученици да стартират собствен бизнес, прохожда през учебната 2018 – 2019 година, когато в нея участват общо 50 ученици от четири училища в София. Към днешна дата протича шестото издание на Тийноватор, което може да се похвали с много по-сериозни мащаби. В края на месец януари по време на един от ключовите етапи на програмата – Уикенд на идеите – присъстваха близо 500 ученици от 10 и 11 клас, 100 ментори и около 50 гост-ментори – експерти в различни сфери.

За да разкажат повече за Тийноватор и Уикенда на идеите в предаването "Нашият ден" гостуват Зорница Миткова, управляващ директор на програмата, и Мая Бобева, един от менторите в тазгодишното издание.

Миткова разказва как протича един Уикенд на идеите. В Sofia tech park се срещат на живо всички ученици от клубовете на Тийноватор заедно с менторите и експертите от различни компании. В двудневния период тийноваторите изготвят презентации по своите бизнес идеи. Резултатът е 88 идеи, всяка синтезирана в двуминутна презентация. "Нещо, което не може да се опише", по думите на Зорница Миткова. Според нея толкова много млада, кипяща енергия има магическо въздействие върху всички участници.

"Най-иновативна идея", "Най-добър зелен бизнес", "Най-устойчив бизнес модел" – това са някои от общо 12 категории, в които журито оценява младите иноватори.

Уикенд на идеите е първата кулминация в извънкласната учебна програма на Тийноватор, в която в продължение на девет месеца ученическите клубове, начело с двама ментори, усвояват способности, изучават 28 теми и разработват собствен бизнес модел. Миткова акцентира върху умението да изразяваш идеите си и да презентираш синтезирано – нещо, което е полезно за учениците както в училище и по време на програмата, така и в живота.

Директорът на програмата казва, че тя е безплатна. "Искаме да дадем достъп не само до предприемачеството, но и към по-широки хоризонти. Да поставим учениците в реална среда." За участие се изисква смелост и проактивност от страна на учениците, а записването става през сайта на Тийноватор.

Програмата е мост между бизнеса и учениците. За бизнеса представлява интерес да разбере как мислят тези млади хора – бъдещи служител и потребители. Според Миткова Тийноватор успява да развива качества у учениците, които е късно тепърва да бъдат развити след завършване на гимназията, защото живеем в динамичен свят. Тя споделя призива си към различните компании да се докоснат до тази възрастова група, която "буквално чука на вратата на живота."

А кои теми се очертават като най-важни за младото поколение иноватори? 

"Най-много идеи имаше в областта на кариерното развитие и образованието. Имаме и идея в областта на културата и изкуството. Тийноватор още веднъж доказа, че учениците искат по-рано да станат независими и по-рано да изкарват парите си и да стажуват през лятото", казва Зорница Миткова.

Към разговора се присъединява носителят на наградата в оспорваната категория "Най-добър ментор" – Мая Бобева.

Тя описва мотивацията си за участие като ментор така: "Исках да видя кой идва". В избора я води също желанието да помогне на младото поколение да развие някои важни умения и да бъде подготвено за това, което го очаква в близкото бъдеще. Не на последно място, Бобева приема програмата като източник на вдъхновение и енергия. Тя е собственик и управител на детско издателство с млад екип и вярва, че има неща, които различните възрастови групи могат да научат една от друга.

Бобева разказва за големия професионален и емоционален ангажимент на менторството и добавя: "Наградата е доста голяма за нас, като ментори."

Според нея за младите е много важно да видят възрастен, който се поставя наравно с тях. Бобева споделя, че решенията в групата се взимат демократично и информирано – както трябва да функционира и едно общество. "School food – good food" се казва проектът, избран от нейните ученици - иноватори, и е свързан с подобряване на храната в училище.

Програмата на Тийноватор продължава устремено към своята последна и най-важна фаза. Ученическите идеи, показани на Уикенд на идеите, ще бъдат презентирани на 18 май пред жури от инвеститори, за да се превърнат в работещи бизнес модели.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Младите таланти J CITY Ensemble – секстет, сформиран от студенти от НМА

Младежка джаз академия с трето издание на Банско джаз фестивал

Всеки ден на Банско джаз фестивал (3-10 август ) от 11.00 на младежката сцена в парка се изявяват млади музиканти, а следобед в читалище "Вапцаров" продължава Джаз академията, в която младите таланти се срещат с изявени наши и световни артисти. Академията се провежда с подкрепата на Министерството на културата.  За обучението на младите..

публикувано на 09.08.24 в 11:40

Работата като почивка

В редакция "Хумор и сатира" усещаме работата като почивка, затова и през август няма да спираме с почивката. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ще си отдъхнем със: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", създадени по стихове на Атанас Звездинов и Людмил Станев и изпети от актьорите Албена Павлова и..

публикувано на 08.08.24 в 18:45

Любов, престъпления и страсти, или книга за подземния свят на Атина

Будапеща, 12 февруари 1985 година. Студът пронизва до кости, реката е замръзнала, и едно пророчество бележи съдбата на новородения Янош, което 27 години по-късно се сбъдва. Янош Унгареца е арестуван в Атина, обвинен за убийството на художника Мѝлтос Адриано̀с. Дали това не е свързано със света на мъжките проститутки? Журналистът Стра̀тос..

обновено на 08.08.24 в 13:06

Изкуството е бягане на дълго разстояние

Тихо, но силно е присъствието на талантливата ни художничка Стефанка Стойчева, чиято ретроспективна изложба "Погледни ме" ни среща с творчеството ѝ. Разположена е в четири пространства на Художествената галерия – Казанлък. Това е първият опит за цялостно представяне на, както я нарича директорът на галерията Пламен Петров, куратор на изложбата  – "едно..

публикувано на 06.08.24 в 11:33

Новата книга на Пламен Тотев: Пътешествие през митовете за сътворението

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Пламен Тотев за книгата му "Митове за сътворението". В книгата са разказани старогръцки, скандинавски, арменски, библейски, български, славянски, древноегипетски и индийски митове – за това как от хаоса са се родили светът и боговете, земята и океаните. От тях ще научите..

публикувано на 06.08.24 в 10:35