Симфо-метъл легендите "Tериън" добавиха и София в предстоящото си турне Leviathan Tour 2024 в подкрепа на трилогията "Leviathan". Датата е 6 февруари, а мястото – клуб Joy Station.
След като обиколката им през 2022 г. се наложи да бъде отменена, а с това и концертът им в България, шведите решиха да компенсират родните фенове и обявиха шоуто у нас буквално в последния момент. Това е първото им европейско турне от 2018-а насам и по техни думи след него ще прекратят с изявите на нашия континент. Много вероятно това да е последното шоу във всеки един от градовете, които ще посетят. Тоест – съвсем не е за изпускане тоя последен влак от дискографията на ветераните.
Териън – "звяр" на старогръцки, името най-често обозначава южното съзвездие Вълк, едно от 48-те съзвездия, описани в древността от Птолемей, и сред 88-те съвременни, използвани от Международния астрономически съюз. Сonstellation Lupus. Шведите продължават своето наследство с последната част от "Leviathan". Албумът "Leviathan III"се появи на бял свят чрез Napalm Records. С него групата се отправи на многостранно и съчетаващо стилове музикално пътешествие, формирано от фундаменталната линия на своите предшественици "Leviathan" и "Leviathan II". Но и не само.
С близо 40 години история, многолюдната дружина, начело с мултиинстументалиста Кристофър Йонсон, е от първите, които още през 90-те започват да комбинират метъл със симфонични и оркестрални елементи и се смятат за едни от основателите на симфоничния метъл днес. Това е формация, чието име винаги трябва да се изписва с много удивителни накрая, и чиято кариера представлява отделен ключов раздел в христоматията на съвременната метъл сцена. Започнали с корени в дет метъла през далечната 1987-а, те претърпяват плавна и впечатляваща еволюция през годините, като с времето създават своя, неповторена от никого, еманация на най-хубавото от класическия хеви, готик метъла и грандиозния симфоничен метъл. Върху или под изключтелно подходящ словесен пейзаж. За разлика от други банди, при които оперните влияния, хоровете и оркестрациите служат главно за евтина ефектна притурка, която комерсиализира стила им, при "Териън" тези елементи само засилиха театрално-мистичната атмосфера, подчертаха оригиналните класическите влияния. В крайна сметка те се развиха толкова мощно и мащабно, че в момента проектът дори не може да се нарече "група" в общоприетия смисъл на думата. Днес шведите работят в своя собствена лига с размах и професионализъм, които освен в студийните албуми, най-ярко личат в живите им представления. Освен хор и пев(и)ци, през последните години те неизменно включват пред публика и класически музиканти, солисти или цели симфонични оркестри.
С 24 албума в бурната си история, "Териън" идват в България в разцвета на творческата си дейност, за да представят нов студиен диск на един от най-желаните концерти в топ списъка на всеки метълфен. Не знам дали за 35 години шведите са се научили да превръщат зайчето в букет цветя, но магьосническата им отвара от звуци не загуби сила и в сурово състояние. Освен това имат свойството да поразяват от разстояние. Остава само да изречете вярното заклинание. И готово - вече сте там, в страшния им, но много, много привлекателен свят.
Двойна симфо-метъл атака. Концертът ще бъде открит от групата на талантливата Цена Коев (Tsena Koev). Тя е наточила в репертоара песни от нейния първи албум "Emotions In A Jar", както и парчета от все още неиздадения "Storm In Human Form", който официално ще излезе тази година. Аплодирахме я миналото лято и в Бургас, и в София, с проекта Storm In Human Form, събрал рок величия, които никога не са излизали на сцена заедно, за да представи на феновете на тежкия рок и симфоничната метъл музика изключително по рода си събитие. Овациите обраха Матс Левен - прочут не само от "Териън", а и от "Кендълмас" и продукции на китарния гранд Ингве Малмстийн; бургаският зет и любимец на родната публика Джеф Скот Сото и Сноуи Шоу - бленда освен за "Териън", датските легенди "Мърсифул Фейт", "Кинг Даймънд" и "Димо Боргър", щамповал екстремната сцена още с водевилния си проект "Нотр-Дам". Цена придоби популярност като открояващ се глас във "Вивалди Метъл Проджект" на италианския пианист, продуцент и композитор Джузепе Йампиери със сценичен псевдоним Маестро Мистерия. Метъл феновете го познават като сесиен музикант в солови албуми на Брус Дикинсън от "Айрън Мейдън", Роб Рок от "Импелитъри" и много други. Но голямото му приключение започна след това, а в него участва и Коев.
Познавам я Цена още преди да придобие тази фамилия - момиче, което - по-известно по света само като Крис, отлепя мазилка от тавана на Доходното здание в Русе с групата си "Дорсет Нага" (което май означаваше най-лютивия вид чушки, ама не помня вече на какъв език). Внесохме си я от Чужденеция през лятото, под ръка с Матс Левен за дуета "Miserere". Той се задържа в класацията на "Зи-Рок" 20 седмици и стигна до 4-то място. Уводният наратив е рецитиран от Сноуи Шоу. Автор на музиката, текста, аранжимента и клавишните партии е Живко Коев. В очакване на втория, а верояно и последния концерт на "Териън" у нас.
Според брадатото клише, сега или никога. Брадатото обаче сега отново е модерно. А сега е утре вечер. Да приветстваме съвременното съзвездие.
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg