Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам бебе!

Д-р Мария Георгиева
Снимка: Кирил Чобанов

"Искам бебе!" – име на фондация, пазител на свещеното право да имаш деца. Заимстваме го за срещата ни с д-р Мария Георгиева, директор на Центъра за асистирана репродукция.

В поредното издание "За здравето" акцентираме върху различни аспекти от начина ни живот, които биха нарушили репродуктивните способности. Сред тях: съвременните условия за работа и почивка, болестите, особено наследствените, стресът, дори амбициите за кариерно развитие повлияват негативно различни аспекти на здравето. Нашият гост д-р Мария Георгиева задълбочено представя работата на Центъра за асистирана репродукция. Нейният разказ включва условията за кандидатстване, новите възможности – като брой на процедурите и завишената финансова подкрепа от държавата.

Заедно "извървяваме" пътеката към детската усмивка, която за 15 години съществуване е измината от експертите заедно с родителите, 15 хиляди пъти. Създадена през 2009 г. като Фонд, днешната структура към МЗ е пререгистрирана преди 10 години като Център за асистирана репродукция. Само за миналата година членовете на екипа (общо седем души) са помогнали да се появят на бял свят 1600 бебета.

В духа на Световния ден за борба с рака разяснихме една уникална процедура – замразяването на яйцеклетки от млади жени с онкологични заболявания. Възможност всеки да запази своята част от надеждата и след лечение и излекуване, да стане родител.

Припомняме съветите на друг онколог и хирург – проф. Иван Гаврилов. От нашият ефир той неведнъж е призовавал: раждайте навреме, млади жени, по възможност до 26-27 години поне по едно дете, което да бъде кърмено възможно най-дълго. Тогава минимализирате опасността от рак на млечната жлеза.

Завършваме поредния брой "За здравето" с още полезна информация и с позитивни съвети към аудиторията.



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15

Алеф: Ако не бяха те

"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..

публикувано на 15.12.24 в 12:15

Вкаменените блатни кипариси на дъното на Черно море са много добре запазени

Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..

публикувано на 15.12.24 в 11:55