Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на Пипи в Младежкия театър

Само преди няколко дни на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев" се състоя премиерата на "Пипи Дългото чорапче" по текста на шведската писателка Астрид Линдгрен. Режисьорът на представлението е Венцислав Асенов, а композитор е Влади Ампов-Графа, който създава музиката специално за това любимо произведение на малки и големи. И както казва Пипи, "Светът е пълен с разни неща и наистина има нужда някой да ги потърси и намери. Именно това правят нещотърсачите." Пипи успява да превърне всеки, до когото се докосне в нещотърсач, вярват и актьорите Мартин Емануилов, Моника Иванова и Зорница Маринкова, които са в ролите на Томи, Аника и възпитателката.


Пипи е любим герой на малки и големи, учи на самостоятелност, учи ни на свобода. Самата Пипи казва "ако всяка сутрин си изяждаш грахчето против "порИсване", то ще пораснеш, но няма да "порИснеш". Един от най- важните акценти в постановката на Младежкия театър е музиката на Влади Ампов-Графа, която надвишава броя от 20 композиции. А едни от най-интересните части в книгата и пресъздадени и на сцената са крадците в къщата на Пипи и полицейското присъствие. Хореографията на представлението е на Никола Хаджитанев, а вокален педагог е Георги Георгиев Антика. Актьорите споделят, че едно от най-големите предизвикателства е да пеят и танцуват едновременно.

Моника Иванова, Зорница Маринкова и Мартин Емануилов
Моника казва, че открива "Пипи Дългото чорапче" като пиеса за това как хората се намират докато търсят всичко друго в света. "Приключенията на Пипи нямат край. С нея никога не е скучно", обещава трупата на Младежкия театър на бъдещите си зрители на 17 февруари.

Снимки: Младежки театър "Николай Бинев", Ангелина Грозева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптура на акад. Крум Дамянов

Проф. Валентин Господинов: Надявам се публичните места в България да станат съвременни

До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..

обновено на 08.11.24 в 17:09

Вселената Милан Кундера

В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера.  Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..

публикувано на 08.11.24 в 16:33

Отзвук от протеста пред Народния театър

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..

публикувано на 08.11.24 в 15:00
Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..

публикувано на 08.11.24 в 13:23

Проф. Георги Янков отбелязва 60-годишен юбилей с "Нео Ренесанс"

Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..

публикувано на 08.11.24 в 13:10