Художникът Борян Лазаров представи новите си творби в изложбата "Карета" в Културния център по себепознание "Орфей" в София. Експозицията включва маслени картини и произведения в смесена техника.
Ето какво споделя авторът за своето изкуство и вдъхновението в живописта:
"Живописта предлага визуален образ на пътя, който изминават четката и перото в своето изследване на основните живописни и творчески въпроси. На една от плоскостите на тези въпроси е решаването на фабулата за пространството, перспективата, деформацията.
Благотворна отправна точка, за българския майстор по въпроса за пространството в картината, е Правата перспектива, постигната в Нипон. В концепцията на правата перспектива е заложена представата за непреходното. Чрез правата перспектива ние изобразяваме непреходното, безкрайното.
Пространството в живописта не е копие на действителното пространство, то заема впечатления и форми, без да ги повтаря. Това е идеята на живописния образ, който е нова и неповторима видимост.
Живописта въобще е една нова, загадъчна видимост, която, за да разцъфти, заема форми и пропорции, на базата на които да създаде нещо ново и живо по различен начин.
Голямото предизвикателство е линията, защото с нея много бързо достигаме до важните въпроси и ги разрешаваме или коментираме с няколко замаха. Ако трябва да коментирам наистина оригиналността на линията при различните майстори, бих казал, че контурът на Сешу е по-пряк и по-обобщаващ, докато при Хокусай е по-усложнен, но еднакво скоростен, дори по-бръз понякога!
От друга страна въпросът за пространството е как ще се наситят или изпълнят белите полета в правата перспектива. Както казва и Нерон, белите пространства и въобще областите в картината не са празни, "Те са изпълнени с живот, който ние не знаем какъв е". Деформацията на образите е авторска задача, която наричаме и стилизация, което означава реализация на живописния стил. Това са всъщност някои от най-фундаменталните творчески проблеми и въпроси, и аз предлагам моите решения в изложбата "Карета".
Борян Лазаров (Боран Горанов Стрезов Гайтанджиев) е роден през 1979 г. в София. Завършил е Националната художествена гимназия в София, а след това получава стипендия за следване в лондонския колеж "Byam Shaw", част от Лондонския институт по изкуства. След дипломирането си през 2001 г. работи като художник на свободна практика. Има самостоятелни и съвместни изложби в Лондон, Виена, Осло и София.
Снимките са предоставени от Борян Лазаров
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg