Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дъщерята на художника" – първият български анимационен филм с изкуствен интелект

Изкуственият интелект и анимационното изкуство

19
Снимка: Димитър Димитров-Анимитер

Филмът "Дъщерята на художника" на художник-аниматора Димитър Димитров-Анимитер е първият български анимационен филм, в основата на чието създаване стоят образи, генерирани от изкуствен интелект. Филмът вече се разпространява успешно из световните фестивали с международна премиера в панорамата на "Аниматека" - Словения, "Пиколо фест" в Италия, селектиран е за участие в Конкурса за български късометражен филм на 28-ия Международен София филм фест 2024. Режисьорът на лентата е носител на Наградата за художник-постановчик на 27-ия Фестивал за българско документално и анимационно кино "Златен ритон" 2023.


Димитър Димитров-Анимитър работи върху създаването на анимационната продукция няколко години. Той вижда възможностите на изкуствения интелект и се отказва от досегашното си решение за визия на филма като решава да го реализира изцяло с помощта на новата технология. Успява да намери свой начин на стилизиране и индивидуално използване на AI, за да възстанови 30-те години в СССР и времето на Сталин, когато е писан разказът "Баща и дъщеря” на Даниил Хармс. Филмът представлява иронично- гротесков разказ за бащата и неговата дъщеря, които първо умират, после се съживяват, а накрая с изненада разбираме, че това е просто една тяхна игра.


Снимки: Димитър Димитров-Анимитер
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четене с разбиране като игра

Платформата "Книговище" връчи годишните си награди от Априлското състезание по четене с разбиране. В него взеха участие десетки деца от цялата страна. Искра Джанабетска, една от създателките на "Книговище", говори в "Какво се случва" за положителните практики, които насърчават децата да четат. "Когато започнахме "Книговище" заехме един работещ..

публикувано на 23.05.24 в 08:14

Феникс Върбанов с нова изложба и стихове в галерия "Аросита"

Изложбата на Феникс Върбанов " Swell / Мъртво течение " представя автора в нова светлина. Творбите в нея са едновременно близки, но и различни от показаното в наскоро завършилата изложба "Пулсации", в галерия "Стубел". Тук, освен произведения, изпълнени в характерната колажна техника, художникът представя рисунки и литографии. Феникс Върбанов..

публикувано на 22.05.24 в 16:08

"Вазовчета" подаряват песен на всички българи по света за 24 май

Организираното от сдружение "Христо Ботев" Българско неделно училище "Иван Вазов" в Париж отбеляза десет успешни и щастливи години от своето създаване. В театър "Св. Леон" на 19 май се събраха стотици Вазовчета: деца от присъствената и дистанционната форми на обучение, техни родители, бивши ученици и учители, български и френски приятели на училището,..

публикувано на 22.05.24 в 12:00

Дечко Узунов. Съзидания

" (…) Това, което си създал, това е твоят живот." Дечко Узунов През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата..

публикувано на 22.05.24 в 11:18

"Музика в портрети" с фолклорния оркестър на БНР

Преди поредното любопитно издание на проекта на Оркестъра за народна музика на БНР – "Музика в портрети"  диригентът Димитър Христов споделя в "Нашият ден" повече за предстоящото музикално събитие. На 23 май от 19 ч. в Първо студио на БНР Оркестърът за народна музика ще свири заедно с трима интересни и талантливи гост-солисти. По думите..

публикувано на 22.05.24 в 11:11