Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светът е оцелял, защото се е смял:

Вестник "Стършел" на 78

На 15 февруари се навършват 78 години от създаването на в. "Стършел" – вестникът на по-веселата България!

Сатирата, фейлетонът, смехът през сълзи извеждат, може би, най-правилния път да се преживее и надскочи политическия, икономическия и обществения живот в България. Михаил Вешим, главен редактор на в. "Стършел”, писател и фейлетонист, посветил живота си на вестника, разказва в "Нашият ден" какво са за него смехът, хуморът и в. "Стършел":

Михаил Вешим"Смехът за мен е начин на живот. И съм щастлив, че така прекарах живота си неусетно в шеги и закачки – това е по-добрият начин да си преживееш живота, в едно добро настроение, каквото и да се случва. Да гледам на живота откъм смешната страна – това научих в редакцията на в. "Стършел", докато чиракувах още. Всичките ми съзнателни години са минали във вестника.

Бях на 19 години, когато излезе първият ми фейлетон в "Стършел". От тогава досега не съм си сменял работното място – практикувал съм много професии, но само на едно работно място. От 21 години съм главен редактор. Не съм се венчал за това положение, но няма кой да ме смени. Обстоятелствата са такива, че са останали едни последни мохикани на хумора...

Хуморът междувременно много се промени. Първо стана телевизионно шоу и си смени характера. После хуморът отиде в стендъп комедията. Защо се загуби този жанр – политическият фейлетон, като имаме такава силна вестникарска традиция (Христо Ботев, Алеко Константинов, Райко Алексиев...) на фейлетона, където най-важните събития се осмислят през смеха. Смехът е изключително оръжие. 

Първият хумористичен вестник в Османската империя е български – в. "Гайда" на Петко Славейков. И тази вестникарска 150-годишна традиция сега е напът да угасне. Причините са много. Може би времето е такова – сменят се изразните средства, новите поколения търсят други забавления, нямат време да се съсредоточат да прочетат нещо. Преди като че ли хората повече са се задълбочавали, а сега наблюдаваме едно клипово мислене. Затова няма и автори."

Михаил Вешим приема "Стършел" като мисия. Той отбеляза имената на своите колеги през годините, които са носили с достойнство факела на смеха от първия брой на 15 февруари 1946 г. "Някои от тях в последствие стават класици на българската литература – Валери Петров, Христо Ганев, Павел Вежинов, Богомил Райнов, художникът Никола Мирчев, главният редактор Димитър Чавдаров-Челкаш... В. "Стършел" остава единственият сатиричен вестник и най-големите писатели сатирици са оставили имената си в него. За съжаление са позабравени – Петър Незнакомов, Мирон Иванов... Станислав Стратиев забравиха вече..."

Чуйте пълното интервю с Михаил Вешим в звуковия файл.

Снимки – Вестник "Стършел" и Ани Петрова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05