Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светът е оцелял, защото се е смял:

Вестник "Стършел" на 78

На 15 февруари се навършват 78 години от създаването на в. "Стършел" – вестникът на по-веселата България!

Сатирата, фейлетонът, смехът през сълзи извеждат, може би, най-правилния път да се преживее и надскочи политическия, икономическия и обществения живот в България. Михаил Вешим, главен редактор на в. "Стършел”, писател и фейлетонист, посветил живота си на вестника, разказва в "Нашият ден" какво са за него смехът, хуморът и в. "Стършел":

Михаил Вешим"Смехът за мен е начин на живот. И съм щастлив, че така прекарах живота си неусетно в шеги и закачки – това е по-добрият начин да си преживееш живота, в едно добро настроение, каквото и да се случва. Да гледам на живота откъм смешната страна – това научих в редакцията на в. "Стършел", докато чиракувах още. Всичките ми съзнателни години са минали във вестника.

Бях на 19 години, когато излезе първият ми фейлетон в "Стършел". От тогава досега не съм си сменял работното място – практикувал съм много професии, но само на едно работно място. От 21 години съм главен редактор. Не съм се венчал за това положение, но няма кой да ме смени. Обстоятелствата са такива, че са останали едни последни мохикани на хумора...

Хуморът междувременно много се промени. Първо стана телевизионно шоу и си смени характера. После хуморът отиде в стендъп комедията. Защо се загуби този жанр – политическият фейлетон, като имаме такава силна вестникарска традиция (Христо Ботев, Алеко Константинов, Райко Алексиев...) на фейлетона, където най-важните събития се осмислят през смеха. Смехът е изключително оръжие. 

Първият хумористичен вестник в Османската империя е български – в. "Гайда" на Петко Славейков. И тази вестникарска 150-годишна традиция сега е напът да угасне. Причините са много. Може би времето е такова – сменят се изразните средства, новите поколения търсят други забавления, нямат време да се съсредоточат да прочетат нещо. Преди като че ли хората повече са се задълбочавали, а сега наблюдаваме едно клипово мислене. Затова няма и автори."

Михаил Вешим приема "Стършел" като мисия. Той отбеляза имената на своите колеги през годините, които са носили с достойнство факела на смеха от първия брой на 15 февруари 1946 г. "Някои от тях в последствие стават класици на българската литература – Валери Петров, Христо Ганев, Павел Вежинов, Богомил Райнов, художникът Никола Мирчев, главният редактор Димитър Чавдаров-Челкаш... В. "Стършел" остава единственият сатиричен вестник и най-големите писатели сатирици са оставили имената си в него. За съжаление са позабравени – Петър Незнакомов, Мирон Иванов... Станислав Стратиев забравиха вече..."

Чуйте пълното интервю с Михаил Вешим в звуковия файл.

Снимки – Вестник "Стършел" и Ани Петрова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50