Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светът е оцелял, защото се е смял:

Вестник "Стършел" на 78

На 15 февруари се навършват 78 години от създаването на в. "Стършел" – вестникът на по-веселата България!

Сатирата, фейлетонът, смехът през сълзи извеждат, може би, най-правилния път да се преживее и надскочи политическия, икономическия и обществения живот в България. Михаил Вешим, главен редактор на в. "Стършел”, писател и фейлетонист, посветил живота си на вестника, разказва в "Нашият ден" какво са за него смехът, хуморът и в. "Стършел":

Михаил Вешим"Смехът за мен е начин на живот. И съм щастлив, че така прекарах живота си неусетно в шеги и закачки – това е по-добрият начин да си преживееш живота, в едно добро настроение, каквото и да се случва. Да гледам на живота откъм смешната страна – това научих в редакцията на в. "Стършел", докато чиракувах още. Всичките ми съзнателни години са минали във вестника.

Бях на 19 години, когато излезе първият ми фейлетон в "Стършел". От тогава досега не съм си сменял работното място – практикувал съм много професии, но само на едно работно място. От 21 години съм главен редактор. Не съм се венчал за това положение, но няма кой да ме смени. Обстоятелствата са такива, че са останали едни последни мохикани на хумора...

Хуморът междувременно много се промени. Първо стана телевизионно шоу и си смени характера. После хуморът отиде в стендъп комедията. Защо се загуби този жанр – политическият фейлетон, като имаме такава силна вестникарска традиция (Христо Ботев, Алеко Константинов, Райко Алексиев...) на фейлетона, където най-важните събития се осмислят през смеха. Смехът е изключително оръжие. 

Първият хумористичен вестник в Османската империя е български – в. "Гайда" на Петко Славейков. И тази вестникарска 150-годишна традиция сега е напът да угасне. Причините са много. Може би времето е такова – сменят се изразните средства, новите поколения търсят други забавления, нямат време да се съсредоточат да прочетат нещо. Преди като че ли хората повече са се задълбочавали, а сега наблюдаваме едно клипово мислене. Затова няма и автори."

Михаил Вешим приема "Стършел" като мисия. Той отбеляза имената на своите колеги през годините, които са носили с достойнство факела на смеха от първия брой на 15 февруари 1946 г. "Някои от тях в последствие стават класици на българската литература – Валери Петров, Христо Ганев, Павел Вежинов, Богомил Райнов, художникът Никола Мирчев, главният редактор Димитър Чавдаров-Челкаш... В. "Стършел" остава единственият сатиричен вестник и най-големите писатели сатирици са оставили имената си в него. За съжаление са позабравени – Петър Незнакомов, Мирон Иванов... Станислав Стратиев забравиха вече..."

Чуйте пълното интервю с Михаил Вешим в звуковия файл.

Снимки – Вестник "Стършел" и Ани Петрова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нежността и жестокостта на битието в галерия “Анел”

Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..

публикувано на 04.02.25 в 17:35

Театър 199 представя "Швейцария" от Джоана Мъри Смит

Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..

публикувано на 04.02.25 в 17:25

Първи поглед към 29-ия Международен София филм фест и българските филми

София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“  на майстора на разказа Светослав Овчаров  е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..

публикувано на 04.02.25 в 15:39

Театрална интерпретация на "Детска история" от Петер Хандке

"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..

публикувано на 04.02.25 в 15:06
Флоренс Форести

Флоранс Форести получава голямата награда "Огюст" за комедийно творчество

Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..

публикувано на 04.02.25 в 14:30