Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на концерт-спектакъла "Пиано и балет"

Доц. д-р Анна Пампулова
Снимка: Деница Дикова

В концерт-спектакъла ще бъдат представени тракийски танци от Петко Стайнов. Включени са шедьоври на българската класическа музика от 20-те години на XX век по произведения на Панчо Владигеров, Димитър Ненов, Петко Стайнов. Концепцията, хореографията и постановката на събитието са на доц. д-р Анна Пампулова:

"Не се е поставял танц върху цялото произведение. За първи път ще бъде поставен целият цикъл на Тракийски танци включващи – "Пайдушко хоро", "Мечкарски танц", "Хоро", "Ръченица". Известният пианист проф. Ромео Смилков направи транскрипция за пиано на 4 ръце, на която ще стъпи проектът. "Тракийски танци” - музикална творба, която начертава същностни характеристики в българския симфонизъм от 20-те – 40-те години. Произведението има особено място не само в личния път на Стайнов, но и в оркестровата творческа и изпълнителска практика въобще. Проектът се реализира и със съдействието на департамент "Музика", участие на студент изпълнител-вокал докторант Ин Джъхао. Самият проект среща и различни поколения, а и пространството, в което ще го представим също го прави уникален. В интимното пространство на галерията, чрез стъкления под, с публиката около нас."

Костюмите са дело на Елизабет Михайлова. Изпълнителите на пиано са проф. Ромео Смилков, Велислава Стоянова, Мартин Дафинов.

Изпълнители: танц за "Тракийски танци" – Яница Шопова, Михаел Гергинов преподаватели по танц към департамент "Театър", НБУ, както и дипломанти от модул "Танцов театър", НБУ – Мария Игнатова, Ксения Бакалова, Марина Хараламбова, Мила Новаков.

Изследователски текст за Димитър Ненов гл. ас д-р Полина Димчева Антонова, департамент "Музика", както и идея за реализация на проекта е на Николай Миразчийски и фондация "Петко Груев Стайнов".

Концерт-спектакълът ще бъде представен на 29 март 2024 г. в УниАрт галерия на НБУ, като първа сцена.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18
Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" . В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова , организатор и планински водач. Цанко Дюстабанов несъмнено е един от..

публикувано на 19.07.24 в 12:18
Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Левски е този, който учи българите да пишат с дела

Ден след 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски в "Нашият ден" разговаряме с писателката Здравка Евтимова – за необходимостта от светлия облик на Дякона. Дядото на Евтимова кръщава баща ѝ с името на Левски, за да расте в бедната му къща един смел, свестен човек – такъв, който държи на дома, на родната земя и на думата си. "..

публикувано на 19.07.24 в 10:27