Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Да питаме Сирака" гостува на Българския културен институт в Братислава

Мултимедийната изложба като проявление на културната дипломация

За първи път екипът на предаването "Какво се случва" прескача границите на България и задава вечния си въпрос от Братислава. Програмата за култура на Българското национално радио "Христо Ботев" гостува на българската общност в словашката столица, за да представи творческото наследство и идеите на талантливия художник, критик, поет, театрал и общественик, един от най-ярките интелектуалци у нас – Панайот Тодоров Христов, познат с псевдонима Сирак Скитник.

На 22 февруари 2024 г. бе представена мултимедийната изложба "Да питаме Сирака – 140 години от рождението на Сирак Скитник" с която радиото отбеляза 140 години от рождението на първия директор на обществената медия Сирак Скитник и 80 години от смъртта му. Мултимедийната изложба спечели и едноименната награда за оригинално дигитално произведение. Тя разказва в картина, звук и сюжет за приноса на Сирак Скитник към културния и обществения живот на страната през първата половина на ХХ век.

Представянето на виртуалната изложба, посветена на Сирак Скитник, се осъществява с любезната покана на Българския културен институт в Братислава и е част от активната програма на за популяризиране на родното изкуство.

Гости в изнесеното студио на "Какво се случва" не са случайни. С тях говорим за българския културен живот в Словакия, но и за наследството на Сирак Скитник – основателя на някогашното Радио София.

"В известен смисъл тази изложба по естествен начин обединява миналото и бъдещето, защото говорим за миналото с модерни технологични средства и показваме как можем да се докосваме до своята аудитория по начини, различни от традиционния ефир", казва генералният директор на БНР Милен Митев.

Той допълва, че радиото трябва да се стреми да бъде технологичен лидер, защото промените в технологиите ни дават огромни възможности и от нас зависи по какъв начин ще ги използваме и по какъв начин ще успеем да комуникираме с аудиторията си. Радиото винаги е било директна, непосредствена медия, тъй като комуникира единствено чрез звука.

Събитието уважи посланикът на страната ни в Словакия Негово превъзходителство Васил Петков, който, заедно с диригента на Симфоничния оркестър на радиото Константин Илиевски, коментира културните връзки, градени през вековете между Словакия и България, но и влиянието на Културния център на Европа – Виена.

Чуйте повече в звуковия файл.

За изкуството, като проявление на културната дипломация, говори директорът на Българския културен институт в Братислава Ваня Радева, а председателят на Българския културен съюз в словашката столица и редактор на българското списание "Сънародник“ Деница Секуличка посочи важността на подобни прояви за българското национално малцинство в Словакия и поддържането на националния дух сред сънародниците ни там. Иван Попов, дългогодишен сътрудник на Института в словашката столица, е живата история на тази културна институция, която съществува от 52 години.

Подробности в звуковия файл.

Създателят на виртуалната изложба проф. Боян Добрев, преподавател в Националната художествена академия в София, посочва, че Сирак Сиктник е строител на "небесна твърд".

"Много интересен материал е небесната твърд – хем е небе, хем я няма, но е основата на всичко. То е основата на културата, то е основата, с която ние разбираме света, намираме себе си, разбираме се помежду си", казва още той.

Директорът на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов подчерта, че идеята за представяне на култура зад граница чрез Българското национално радио в българските културни институти по света тепърва ще се развива и ще придобива по-широки измерения.

Той пояснява, че няма праг, бариера, степен в състезанието на духа, на въображението и стъпвайки върху тези звукови архиви, които пазим за Сирака в Архивния фонд на БНР, вкарвайки ги в неговото творчество.

Подробности чуйте в звуковия файл.

Снимки – БНР


По публикацията работи: Екип на програма "Христо Ботев"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади автори представят свои фотокниги

Дамян Думанов и Боян Кривошиев са двама млади автори, които следват фотография във Виена и в София. Те представиха свои фотокниги в лимитиран тираж в галерия " Синтезис " . „За една година успоредно се разви нашия интерес към формата на фотокнигата – казва Дамян Думанов – това са нашите първи стъпки и опознаване на формата. Личният елемент..

публикувано на 26.07.24 в 19:10

"Самоопределения на скулптурата" на "Шипка" 6

По случай своята 70-годишнина известният  художник, артист и скулптор Иван Русев предложи на своята публика, колеги и приятели изключително интересен проект, фокусиран върху базисните условия на скулптурата в днешно време.  В галерията на СБХ на "Шипка" 6, на целия първи етаж се представя иновативната експозиция, посветена на 70-годишнината на..

публикувано на 26.07.24 в 18:40

"Среща в Бургас" с музиката на Георги Милтиядов

Плевенската филхармония кани публиката на Бургас на 29 юли в Спортната зала на града, където ще има концерт-спектакъл с музиката на Георги Милтиядов . Спектакълът "Среща в Бургас" включва имената на изпълнителите:  Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Цветан Недялков, Невена Пейкова, Квартет "Белканто" и др. Режисьор е Христо..

публикувано на 26.07.24 в 17:58

Изкуство, история и романтика в романа "Благородството задължава" на Ангелина Ангелова

"Благородството задължава" е роман на българската писателка и авторка на исторически епоси Ангелина Ангелова. Той е трети в нейната творческа биография след "Сърцето помни", "Любовта на музата". Ангелина Ангелова се впуска в страстен танц от изкуство, минало и романтика. Действието в книгата се развива в средата на XIX век и пренася читателите от..

публикувано на 26.07.24 в 12:30

ЛАДУ за петнадесети път в Националната художествена академия

Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж. Изборът на..

публикувано на 26.07.24 в 09:00