Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите в Париж ще отбележат 3-ти март с два концерта на прочут хор

| обновено на 26.02.24 в 13:32

Два концерта на хора под ръководството на проф. Костадин Бураджиев от АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив, ще се проведат в Париж в навечерието на Националния празник на България 3 март. Организаторите на събитията са френските асоциации за културен обмен Art Gallery Constantin и ARTAVENIR.

На 2-ри март в църквата "Света Елисавета Унгарска" ще бъде изнесен концерт "Мистерии от далечни времена", съдържащ петнадесет произведения с църковно-славянска музика от български и съветски композитори.

Вторият концерт на хора ще се проведе на самия Национален празник на България – 3-ти март в Американската църква в Париж, под заглавие "Песните на Орфей". В него са включени фолклорни произведения на известни български композитори като Иван Вълев, Красимир Кюркчийски и други.

В ефира на “Terra Култура“ проф. Костадин Бураджиев споделя, че подборът на репертоара за концертите не е бил лесен, но успяват да подберат стойностни произведения, които да бъдат лесносмилаеми и да събудят усещането за многогласие и мистерия. Той изтъква значимостта на представянето на българския музикален фолклор в чужбина, както и на църковно-славянските произведения, които са част от българската културна наследствена.

“Освен български фолклор, ще представим и църковно-славянски произведения от български и руски автори. Това е едно голямо предизвикателство пред моя хор. Въпреки, че този вид пеене не е в нашите приоритети, се справихме успешно, тъй като малко по-назад във времето, през 2022 г., спечелихме две златни грамоти от 11-ия международен църковен конкурс в Москва, което беше признание за хора, че овладяваме този маниер на пеене.

Подборът на репертоара не беше лесен. Имам огромен репертоар, от който трябваше да подбера стойностни произведения, които да бъдат и лесносмилаеми, които да събудят това музикантско усещане за многогласието, за тази мистерия, която всички намират в нашето изпълнение и в българските гласове“, казва той.

За професор Бураджиев и неговия хор участието в подобни събития представлява голямо предизвикателство, но и възможност да покажат своите умения и талант пред международна аудитория. Той споменава и предишни успехи на хора на международни участия, което е признание за техните умения и професионализъм.

Събитията се очаква да допринесат за разнообразието и културния обмен между България и Франция, като представят българската музикална и културна традиция пред френската аудитория.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки – Радио Пловдив и Община Пловдив
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13