По традиция последният ден от февруари на всяка високосна година е запазен в програмата на Чешкия център в София а пърформансите и проектите на международната модна дизайнерка и пърформанс артистка Мариела Гемишева. Проектът тази година изгражда неин своеобразен филмов портрет.
На 29 февруари от 17.30 часа в Чешкия център ще бъдат представени първи кадри от документалния филм "Неслучайно присъствие", посветен на творчеството на дизайнерката. Продуцентиса Мариела Гемишева, Петър Вълчев и Невелин Вълчев. Режисурата и камерата са дело на Петър Вълчев.
Името на проф. д-р Мариела Гемишева отдавна не се нуждае от представяне. С многобройните си престижни награди и успехи тя несъмнено е една от забележителните личности на съвременната българска и международна арт сцена. Гемишева е моден дизайнер и артист в областта на пърформанса, инсталацията и обекта, преподавател в дисциплина „Моден проект“ в специалност „Моден дизайн“ в Националната художествена академия. Художничката е известна с многобройни нестандартни и запомнящи се експериментални решения в областта на модата и арт пърформанса. Провокацията е съществен елемент в нейните работи. Според американския куратор Роджър Коновър тя е „неподражаема в превръщането на ограниченията в предимства”. Носителка е на множество престижни отличия, сред които три пъти наградата „Златна игла“ на Българската академия за мода, номинирана е за „Жена на годината“ на списание „Грация“. Член е на Института за съвременно изкуство - София.
Режисьор и оператор на филма е младият, успешен и вече известен продуцент и автор Петър Вълчев. Роден в София, той завършва „Кино“ и „Фотография“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. През 2013 г. излиза първият му късометражен игрален филм “Шшшт… Попей ми”, съвместна продукция между творческия тандем Петър Вълчев и Андрей Волкашин. “Шшшт… Попей ми” се превръща в първия български късометражен филм с редовни прожекции в кината. През 2018 г. излиза документалният му филм “Монолог в антракта”. Той има повече от 40 световни премиери на едни от най-големите кинофестивали. Печели 6 награди, между които 4 за най-добър документален филм и 2 за най-добър филмов монтаж. През 2021 г. излиза следващият му късометражен игрален филм „Лека нощ, Лили“. Той печели голямата награда за най-добър български късометражен филм на фестивала In The Palace International Short Film Festival, което го прави българското предложение за филмовите награди „Оскар“ през 2022 г. Петър Вълчев печели голямата награда на CINElINK за сериал, заедно с неговия съсценарист Андрей Волкашин на фестивала в Сараево през 2023 г.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg